Jak přizpůsobit Váš domov pro domácího miláčka- seniora
V poslední době došlo ke změně v přístupu lidí ke svým domácím mazlíčkům - nejsou to už jen zvířata, ale členové rodiny. Máme je rádi natolik, že jejich prostá přítomnost nám zlepší náladu a působí pozitivně i na naše vztahy s jinými lidmi. Domácí miláček nám také prospívá vrácením našeho fyzického zdraví. Náš vztah s nimi jim také pomáhá. V naší blízkosti se cítí dobře a v bezpečí.
S rostoucím věkem je třeba poskytnout jim větší komfort. Starší zvířátka mají vyšší riziko artritidy a onemocnění kloubů, celkové slabosti, srdečních onemocnění, nemocí ledvin, senility a problémů se zuby- takže bychom měli být pozornější a asistovat jim i v době, kdy nás potřebují nejvíce. Je to stejné jako starších osob, kde je potřeba přizpůsobit jim okolí k jejich potřebám a stejné je to i u našich chlupatých společníků.
Psi a kočky jsou našimi nejčastějšími společníky, proto bude následující článek zaměřen přímo na ně.
Jak starý je „starý“?
Můžete se zamyslet nad tím, jak poznáte, že váš mazlíček je dost starý na to, aby vyžadoval zvláštní péči. Je běžné, že nevíte přesný věk svého psa nebo své kočky, obzvlášť pokud jste je adoptovali. Obecně jsou za starší považováni psi a kočky starší 6-7 let. U psů však záleží na velikosti, protože větší psi mají kratší délku života. Například pes vážící méně než 20 kilogramů odpovídá v 7 letech 45 letému člověku. U větších psů odpovídá stejný věk o deset let staršímu člověku- tj. 55 let. Délka života koček je obecně vyšší než u psů, ale samozřejmě záleží na jejich hmotnosti a plemenu, některé kočky se považují za seniory až od 10-11 let.
Pokud netušíte, jak starý je Váš mazlíček, bylo by vhodné navštívit veterinárního lékaře a požádat ho o odhadnutí věku.
Mezi známky vzrůstajícího věku u psů patří: šedivějící chlupy kolem čenichu a očí, méně energie, nižší energetické nároky na potravu, otlaky na loktech, křehčí drápy, ztluštělé polštářky, problémy se zuby, inkontinence, zvětšení prostaty u samců, příznaky kognitivní dysfunkce.
Znaky stárnutí jsou u koček podobné jako u psů, ale kočky mají naopak vyšší kalorické nároky, horší vizuální schopnosti a hůř se vypořádávají se stresem ve srovnání se psi ve stejném věku.
Pohyblivost
S přibývajícím věkem a tím i zhoršenou pohyblivostí může mít váš mazlíček např. potíže sklánět krk k misce s vodou a krmením. V tomto případě je tedy vhodné investovat a upravit mu misku tak, aby byla na vyvýšené podložce. K tomu lze například použít krabici od bot apod. Bylo by také vhodné zabezpečit více a dobře dostupných míst s čistou, čerstvou vodou, protože se pejsek i hůře pohybuje, když bude málo pít může být dehydratovaný a zvyšuje se tak riziko poruchy ledvin. Misky pro kočky by neměly být poblíž kočičích dvířek, skleněných dveří a kočičích záchodků, protože se tam mohou cítit ohrožené. Misky by měly být na snadno dostupných místech a nebude muset vystavovat svůj hřbet jiným zvířatům v domácnosti.
Pro starší kočky s artritidou a chronickým onemocněním ledvin může být používání záchodku problémem. Mohou mít potíže dostat se dovnitř a ven nebo zaujmout správnou pozici. Na trhu jsou speciální záchody se sníženým vstupem, určeny pro starší kočky. Pokud máte doma více koček, měla by každá kočka mít svůj vlastní záchod. Také se doporučuje mít doma o jeden záchodek víc než je počet koček. Důležité je i rozmístění záchodů, protože kočka je teritoriální zvíře a může bránit ostatním v používání záchodů na „jejím“ území.
Artritida je též běžným problémem u starších psů. Ve skutečnosti u více jak 60 % psů nad 7 let se vyvine artritida. Artritida a další onemocnění kloubů můžou způsobovat bolest, kulhání a potíže s chůzí do schodů i ze schodů. Rampa nebo schody umožní lepší přístup na gauč, do auta a na další z jejích oblíbených míst. Obzvláště kočky milují sezení na okenním parapetu a výhled ven. Rampa k jejich oblíbené pozorovatelně bude proto výborným nápadem a psím pomocníkem.
Jednoduchou modifikací vašich domácích schodů můžete udělat s využitím koberce nebo protiskluzové gumy. A pokud to váš pejsek do schodů už opravdu nezvládá, přestěhujte mu pelíšek na teplé místo v přízemí.
Přizpůsobení se změnám chování
Močová inkontinence znamená, že váš zvířecí miláček nemůže kontrolovat odchod moči a dochází k jejímu samovolnému úniku. Vyskytuje se u starších koček i psů z různých příčin. Inkontinence může přinést nepořádek a zápach, ale některá „vylepšení“ domácnosti vám pomohou zbavit se toho nejhoršího.
Pokud máte k dispozici dostatek finančních prostředků, můžete přizpůsobit podlahy v domě (keramická dlažba nebo jiná neklouzavá podlahová krytina). Vyhněte se klasickým kobercům, plovoucí podlaze nebo kamenné dlažbě, protože může snadno dojít ke změně jejich barvy vlivem nečistot. Můžete také použít speciální matrace, které se snadno čistí, ale zároveň jsou pohodlné pro vašeho mazlíčka.
Mezi další modifikace domu pro domácího miláčka s inkontinencí patří využití psích /kočičích dvířek. Toto poskytne zvířátku svobodu močit venku kdykoliv potřebuje a Vám ušetří spoustu času a uklízení. Některá psí dvířka mají pojistný magnet, což staršímu pejskovi může zkomplikovat jejich otevírání. Zde je možnost využít speciální dvířka, která reagují na obojek či čip vašeho psa- otevřou se jen když se přiblíží zvířátko s konkrétním obojkem nebo čipem.
Fyzické zdraví
Starší zvířata mohou mít potíže s termoregulací, proto jsou náchylnější na změny teplot. v tomto případě je důležité sledovat chování vašeho miláčka (zda vyhledává topení nebo naopak chladná místa) a přizpůsobit mu teplotu v domě.
Kočky i psi mají mírně vyšší teplotu než lidé, proto je potřeba aby v případě nepříznivého počasí na sobě měli vhodný obleček, případně jim dopřejte možnost vyhřívat se na sluníčku. Nezapomínejte na obleček ani když jdete ven jenom na chviličku, protože extrémní změny teploty výrazné zvyšují riziko onemocnění.
Mentální zdraví
Existuje taky několik vhodných možností pro zlepšení mentálního zdraví vašeho zvířátka.
Starší mazlíčci mají nižší schopnost odolávat stresu a vyšší pravděpodobnost výskytu úzkosti jako odpověď na změny a stresové situace. To může být způsobeno sníženou produkcí hormonů nadledvinek.
Existuje několik způsobů jak identifikovat příznaky úzkosti u vašeho psa: zrychlené dýchání, chvění, nespavost, neklid, ztráta chuti k jídlu, separační úzkost, ztráta kontroly nad vyprazdňováním, nezájem o okolí, letargie, štěkání a vytí když jsou ponecháni o samotě.
Psi mají rádi pravidelný režim, proto dodržování jejich rutiny může pomoci zmírnit jejich úzkost. Toto platí také pro kočky. U koček vyššího věku může být úzkost způsobena dezorientací a zmateností, proto denní rutina a stálé umístnění záchodku, pelíšku a krmení je důležité.
Starší zvířata jsou také citlivější na různé hlasité zvuky, proto je vhodné tyto podněty eliminovat.
Je důležité vašim zvířatům dopřát nejenom klid ale i nějakou tu aktivitu, abychom udrželi jejich mentální zdraví. Vhodné je mít doma například „hrací koutek“, kam soustředíte všechny psí hračky a budete zde pravidelně trávit čas s vaším mazlíčkem. Pravidelný čas určený na hraní udržuje vaše zvíře fyzicky i mentálně na výši, napomáhá bojovat proti úzkosti a dalším poruchám.
Zlepšení kvality života
Tyto změny nejsou jen o přizpůsobením domova vašeho mazlíčka, ale můžou celkově zlepšit jeho kvalitu a prodloužit mu život. Je důležité dávat pozor na chování vašeho miláčka, abyste zachytili první příznaky stárnutí a mohli se tomu přizpůsobit. Jako majitelé jsme centrem života našich psů a koček, poskytujeme jim nejbližší vztah jaký kdy mohou mít. Naši věrní společníci jsou součástí našeho života, zlepšují náš vztah s jinými lidmi, snižují naši hladinu stresu a zlepšují náladu- proto si zaslouží žít v bezpečí, pohodlí a lásce.
Kam dál:Rozmazlování? Může i prospívat!Podpora imunitního systému během podzimu a zimyPrvní háráníČistit zuby psovi můžete i hrouProbíhající sbírky |
Nejbližší akceHappy Dog Show 202526.04.2025 |