100% přivolání psa - realita nebo zbožné přání?
Funkční přivolání za každé situaci je rozhodně snem každého pejskaře. Nebo alespoň toho, který to myslí s bezpečím vlastního psa a zvířat i lidí v okolí vážně. Pokud pes opravdu dobré přivolání nemá, raději ať zůstává na vodítku/stopovačce.
Řekněme ale, že přivolání opravdu svědomitě trénujete. Trénujete doma, na zahradě, v parku, přivoláváte od lidí a ze hry. Je tedy vaše přivolání opravdu 100%? Bohužel s velkou pravděpodobností není. Jsou totiž situace, kdy si pes jednoduše vyhodnotí, že je mnohem zajímavější povel neuposlechnout a - běžet za zajícem, vyběhnout přes silnici, dosaďte si sami. Případně už nic nevyhodnocuje a zcela instinktivně běží pryč. Jsou to ty situace, na které se špatně trénuje dopředu a kolikrát se do ní dostanete zcela poprvé a nečekaně. Pes se v tu chvilku stane zcela neovladatelným a potenciálně nebezpečným sobě či svému okolí.
Jak se na takovou situaci připravit
Úplně nejjednodušší řešení, pokud se nechcete tréninkem zabývat, je nechat psa na vodítku/stopovačce. V dalším kole se zkuste rizikovým místům vyhýbat a pro pohyb na volno vyhledávat místa, kde máte přivolání již zvládnuté, nebo jsou pro trénink přivolání bezpečná.
Natrénujte záchrannou brzdu
Naštěstí existují pomocné berličky, kterými se můžete pro nečekané situace vybavit a díky nim svého na volno běžícího psa zastavit, či dokonce přivolat prakticky kdykoliv a kdekoliv. “V řadě zoologických zahrad, především na Západě se nacvičuje tkz. emergency recall, tedy přivolání pro stav nouze,” vysvětluje trenér zvířat František Šusta ve svém videokurzu Spolehlivost bez vodítka. “Při tréninku se spojuje nějaký zvuk (obvykle píšťalka, chrastítko) s potravou. Ale ne se standardní, ale s nějakou hodně super kvalitní spolu s velkým rozrušením toho zvířete. Tak, aby se dosáhlo toho, že ve chvíli, kdy vydáte tento zvuk, zvíře automaticky poběží ke zdroji zvuku či tam, kde se potrava předává.” Jedná se však o doplněk klasického přivolání a je tedy, jak název napovídá, pouze pro stav nouze.
A musí ten pes opravdu přiběhnout?
To je moc důležitá myšlenka! Ne vždy je nutné, aby pes rovnou přiběhl zpět. Jsou situace, kdy stačí, aby v běhu pryč pouze nepokračoval. Jinými slovy se zastavil. Pokud má pes přirozené predispozice k honění kořisti, bude pro něj mnohonásobně snazší zastavit se na místě a dál se za kořistí koukat, než se zastavit, otočit a běžet zpátky k vám s kořistí za zády.
Ne nadarmo se říká, že je přivolání jeden z nejtěžších povelů pro natrénování. Je to však nutnost, pokud má pes běhat na volno. Naštěstí existuje spousta přivolávačských her, pomocných povelů a dalších triků, které moderní trénink psů nabízí. Pokud si nejste jisti, jak na to, můžete absolvovat některý z videokurzů od trenérů psichologie.cz a své přivolání vypilovat na maximum, jako třeba ten na Funkční přivolání s agiliťačkou Markétou Novotnou.