Když selže výchova, nastává problém - Německý ovčák

Publikováno: 8.9.2024
Autor: Andrea Bychlová - Německý ovčák v nouzi, z.s.
Foto: Archiv Německý ovčák v nouzi, z.s./ archiv PesWeb

Německý ovčák je pracovní pes tělem i duší. Toto plemeno je nejvíce používané mezi policisty, celníky, vojáky, ale rovněž je spolehlivou oporou i mezi záchranáři. Také v různých psích sportech dosahují skvělých výsledků. Ovčáci mají výborný čich, jsou vytrvalí, inteligentní, ostražití a mají schopnost rychle reagovat. To vše spolu s věrností svému pánu a snaze vyhovět mu z nich dělá psy vhodné k jakémukoliv výcviku.

Je to nejen pracovní plemeno, ale stejně jako ostatní plemena, i ovčáci jsou velmi kontaktní a bývají rádi součástí rodiny. Neznamená to však, že by museli žít uvnitř v domě. Německý ovčák může být bez problémů umístěn i v prostorném venkovním kotci s boudou, která disponuje izolací proti mrazu. V tomto případě je velmi důležitý častý kontakt s majitelem a pravidelné venčení. Ovčáci mají totiž více než průměrnou potřebu pohybu. Toto plemeno se sice neřadí mezi lovecká plemena, avšak určitý lovecký instinkt mu upřít nelze. Zajímá se o všechno živé. Stejně jako u ostatních plemen je velice důležité nepodcenit jeho socializaci a uvést jeho vztah nejen k ostatním zvířatům, ale vůbec k okolnímu světu na správnou míru.

Výcvik

Nejprve je důležité si stanovit, co od svého psa očekáváte. Zatímco někomu stačí, aby se jeho pes naučil základní poslušnosti a vystačí si se základními povely jako „sedni“, „lehni“, „zůstaň“, tak druhý se svým psem bude mít cíle vyšší a bude skládat různé výkonnostní zkoušky. Často se stává, že majitel se svým psem začne navštěvovat cvičiště s cílem naučit svého psa základní poslušnosti a posléze svůj záměr přehodnotí a začne se orientovat na výcvik směřující ke skládání zkoušek.

Ať už budete chtít svého psa naučit základní poslušnost nebo budete mít cíle vyšší, tak úplně prvním krokem je naučení psa pozornosti. Pes se musí naučit vnímat a soustředit se na svého psovoda. Ať už se jedná o štěně nebo o dospělého jedince, tak postup je stejný. Samozřejmě platí, že čím je pes starší a čím více má naučené určité nežádoucí chování, tak tím je jeho výcvik náročnější.

Nejčastějšími způsoby naučení psa pozornosti je použití pamlsků nebo různých předmětů (např. balónek, hračka). U pamlsků vybíráme takové pamlsky, které psu chutnají. Může se jednat o párek, sýr, piškot atd. Velmi důležité, ať už zvolíte cokoliv, tak je mít odměnu nakrájenou na malé kousky. Odměnu si dáme do sáčku a můžeme začít. Nejběžněji používaný způsob je psa připnout na vodítko, které máme na krátko a vydat se s ním na procházku. Při procházce psa oslovujeme a vždy, když se na nás podívá (a zaměří teda svou pozornost na nás) ho odměníme pamlskem. Dobu mezi podáváním odměny postupně prodlužujeme. Tímto způsobem psa naučíme soustředit se na svého majitele, což je úplný základ.

Jakmile psa naučíme se soustředit, tak začínáme s dalšími fázemi výcviku poslušnosti v podobě základních povelů. Po celou dobu se řídíme základními pravidly, kterými jsou:

  • výcvik probíhá vždy na vodítku. I při nácviku přivolání. Zde na místo krátkého vodítko použijeme vodítko delší, tzv. stopovací vodítko
  • výcvik vždy zakončujeme v nejlepším, tzn. výcvik nikdy nekončí neúspěšným provedením povelu, ale pouze po jeho správném provedení
  • jsme důslední a psa pravidelně odměňujeme a chválíme, když povel udělá správně
  • naučené povely i nadále stále opakujeme a upevňujeme tím tak zvládání povelu, tj. to, že vás váš pes jednou poslechne ještě neznamená, že daný povel zvládá

Nejčastější chyby při výchově psa

Mezi nejčastější a nejzávažnější chyby při výchově psa, se kterými se v rámci naší činnosti setkáváme je nezvládnutá socializace. Bohužel mnozí majitelé žijí v domnění, že německý ovčák je plemeno určené na hlídání objektů a není potřeba s ním pracovat. V praxi to pak vypadá tak, že si majitelé pořídí štěňátko, které umístí na svoji zahrádku k domku a dále se mu vůbec nevěnují. Jejich očekávání, že se pes sám vychová a že mu k životu stačí dávat najíst a napít, bez potřeby venčení mimo zahradu a výcviku je mylné. Pes tak roste jako „kůl v plotě“ nepolíben výchovou a zpravidla to bohužel dopadá tak, že v nejlepším případě se pes začne jen nudit a likvidovat vše na zahradě a v tom horším případě nastane situace, kdy majitelé jednoho dne po psu vyžadují něco, co ho nikdy nenaučili a pes se vůči nim ohradí.

Udivení majitelé si pak nevědí rady a namísto snahy o nápravu nežádoucího chování se psa začnou bát a snaží se ho různými způsoby zbavit. Argumenty, že jejich pes je nějaký závadný a oni za nic nemohou bohužel slýcháváme velmi často. Pravda je však taková, že pes nikdy za nic nemůže a chyba je vždy na straně psovoda, tedy majitele.

Opačným extrémem, se kterým se setkáváme je umístění německého ovčáka v bytě s tím, že majitelé s ním tráví 100% svého času. V praxi to může vypadat tak, že si někdo pořídí štěně německého ovčáka a posléze je v dlouhodobé pracovní neschopnosti nebo na mateřské dovolené nebo je již v důchodu atd. Zkrátka se psem tráví veškerý čas, a když pak chtějí po delší době začít opět chodit do zaměstnání, tak zjistí, že jejich pes pobyt sám doma nezvládá a jsou z toho nemile překvapeni. Pes začne doma vše likvidovat, celý den výt, štěkat…Podle stupně závažnosti se může v nejkrajnějším případě jednat o vybudování separační úzkosti u psa, kterou už nelze nijak odstranit, ale její projevy jen správným přístupem zmírnit.

Jak má tedy vypadat správná výchova?

V každém případě si před pořízením psa vše důkladně promyslete. Pes není věc. Pes je dlouhodobý závazek a je to vaše zodpovědnost. Uvědomte si, že pro psa jste středobod vesmíru. Vy máte přátelé, známé…on má jen vás a jste pro něj úplně vše. Při správné výchově z něj budete mít super parťáka. Pokud naděláte při výchově chyby, tak nevěšte hlavu a namísto zbavení se psa se snažte chyby napravit. Pokud nevíte jak, tak se obraťte na zkušené instruktory na cvičišti. Mnohdy stačí pár lekcí, během nichž vám instruktor vysvětlí, co děláte špatně, a jak u vašeho parťáka vybudovat ty správné návyky.

Pes je živý tvor a potřebuje kontakt se svým majitelem a naučení žádoucího chování. Sám se nevychová. Ať už umístíte svého psa venku do kotce nebo do bytu, tak je nezbytné se mu věnovat. Pes se musí naučit, co smí a nesmí, poznat okolní svět, jak se má chovat vůči jiným zvířatům. U psa umístěného uvnitř v domě je navíc potřeba ho naučit být doma sám. Předejdete tak těžko napravitelnému nežádoucímu chování.

Andrea Bychlová, Německý ovčák v nouzi, z.s.

Spolek zahájil oficiálně svou činnost v květnu 2017, a zaměřuje se na pomoc psům plemene německý ovčák. Naše pomoc spočívá zpravidla v přebírání psů z nevyhovujících podmínek a jejich příprava na opětovném začlenění do společnosti v podobě nalezení vhodného domova. Mnohdy se k nám dostávají psi ve velmi zuboženém stavu, nesocializovaní nebo s pevně naučeným nežádoucím chováním, kdy proces jejich přípravy na hledání vhodného domova vyžaduje mnoho času. Spolek zajišťuje rovněž i tzv. doživotní péči. Do doživotní péče umisťujeme zpravidla nemocné, staré a jinak neadoptovatelné jedince, kdy jim spolek financuje díky jejich patronům a dalším sponzorům veškeré potřebné výdaje po celou dobu jejich života. Svěřenec je tak umístěn u „dočaskové tety“ v rodinném prostředí po celou dobu jeho života.

Německé ovčáky, kteří hledají nové domovy najdete i zde na PesWebu

Kam dál: 

Když selže výchova, nastává problém - Rotvajler

Jak zvládnout separační úzkost psa?

Psí zlozvyky a jak se jich zbavit

Ten můj je hodný!

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...