Pes a mimino

Publikováno: 2.2.2014
Autor: Kateřina Kašparová
Foto: Jeden meter SK

Mnoho rodin se psem řeší problém – jak správně malého človíčka přivítat v rodině a jak to správně zaonačit, aby ho za vlastního s láskou přijal i dosavadní milovaný a všemi obletovaný jedináček – pes?!

Pes a mimino

Zkušenosti maminek


Podívejme se nejprve, co nám k tématu napsaly samy maminky:
Lenka J.: Pejsek (pražský krysařík) si zvykal tak, že měl svůj vlastní dudlík na zvykání a vlastní chrastítko. Dodnes když vidí, že chováme malého, musí se chovat taky. 
Veronika Š.: Psa nemáme, ale máme kocoura. Ten hodně žárlil, jelikož jsem se celé dny věnovala jen jemu, a když přišlo miminko, nebyl na něj moc čas. Tak začal močit na koberec a do postýlky synkovi a začal být agresivní vůči mně a partnerovi. Po kastraci se trošku uklidnil, ale i tak občas udělal ze žárlivosti loužičku mimo záchod.
Zuzka H.: Mít psa s miminkem je moc fajn, jednak je s ním člověk vlastně celý den, takže pes je spokojenej, a jednak si miminko zvyká na zvíře, což taky není k zahození.

Před příchodem miminka


1. Naučte psa základní povely (přivolání, sedni, lehni, zůstaň, nesmíš – musí být dobře ovladatelný) a být na svém „místečku“ – dávejte mu tam všechny hračky a pamlsky. Hodně ho chvalte, když je hodný = leží ve svém pelíšku.
2. Nenechte ho chodit na místa, kam po příchodu miminka nebude smět – dětský pokoj, ležet v dětské postýlce apod.
3. Dbejte o jeho dobrý zdravotní stav, nechte ho pravidelně očkovat a odčervit.

Miminko poprvé doma 


OVĚŘENO PRAXÍ
Rada 1: plínka z porodnice
Pošlete domů po partnerovi „navoněnou“ plínu, aby se pes mohl předem seznámit s pachem miminka. To udělala například maminka Jana: „Po příchodu domů jsem psa sama přivítala a pomuchlala se s ním a manžel mu dal čichnout k miminku. Samozřejmě jsme psa drželi, aby mimčo neolizoval. První dva dny stál pořád u dveří, a co hodinu jsme spolu chodili do pokoje mimčo kontrolovat. Vždycky nacpal čumák mezi šprušle a poslouchal, jak mimčo dýchá – stačila mu minutka a zase jsme šli zpátky. Pak už chodil do pokoje na obhlídku jen občas.“


Rada 2: nechte mimino pořádně očuchat
Po příchodu z porodnice se nejdříve ze všeho pořádně přivítejte se psem, a pak teprve ať partner přinese miminko. Ještě v autosedačce ho psovi ukažte (mimčo bude trochu chráněné) a zepředu si psa přidržte, aby dítěti nechtěně svojí pohrkaností neublížil. Pes si zvykne a uklidní se, nechte to na přírodě a nějak moc je neoddělujte. To by dělalo víc škody než užitku.


Rada 3: nesmíte psa odstrčit
K psovi se chovejte stejně jako před příchodem miminka do rodiny. Psa v ničem neomezujte – zachovejte mu všechny vymoženosti, které měl předtím. Můžete je případně postupně poupravit. Příklad od maminky Evy: „Nejdřív jsem kojila na gauči, pes měl opřenou hlavu o moji nohu a já ho jednou rukou drbala. Postupně jsem mu zakázala, že přes den na gauč nesmí. A pes to přijal naprosto v pohodě. Jen na noc dáme na gauč deku a pes tam chrní.“


Rada 4: nikdy o samotě
Mimino za žádných okolností nenechte se psem o samotě – byť je sebevycvičenější a sebehodnější. Přece jen – je to šelma, a ne plyšák!

Mimino a pes

Co na to zvířecí psycholog


MVDr. Alexandr Skácel 
Pane doktore, jde vůbec zvíře na příchod miminka do rodiny připravit?
Ano, jde. Mějme na paměti, že člověk je vždy nadřazen zvířeti, a jednejme podle toho. Nejdůležitější je empatie – vcítění se do druhého, tedy do člověka i zvířete. Jde to – pokud nespěcháme a nehysterčíme.


Je dobrý nápad poslat ještě z porodnice třeba plínku a nechat psa, aby si ji „načuchal“ a připravil se?
Ano, je to skvělý nápad, protože emoce u psa i kočky velice fungují přes čich, a tak když vidíme, jak na plenku pes vrčí, můžeme se podle toho včas zařídit – podat homeopatický lék, Bachovu esenci či zvolit aromaterapii – přírodní přípravky od „Dokonalé lásky“ proti strachu, úzkosti a žárlivosti (informovali jsme v č. 3 – pozn. red.).


Co když zvíře začne neúnosně žárlit – až rodiče mají obavu, že dítěti může ublížit (kousnout, drápnout) – dá se to ještě nějak řešit, nebo se musí dát pes/kočka pryč?
Umíme to řešit velice elegantně. Asi za nejlepší považuji homeopatii, ale nejen tu. Pes či kočka musí nejdříve pochopit, že narozením dítěte sice budeme mít – nebo už máme – méně času na svého domácího miláčka, ale milujeme stejně dítě a nadále i svého čtyřnožce. Je to opět o empatii, trpělivosti, a hlavně nezavdávat příčinu k žárlivosti – například tím, že se dvouleté batole promenáduje bez dozoru po bytě s rohlíkem v puse. Nedávno mne zavolali k žárlivému psovi do bytu, a já na tuto scénu koukal jako opařený a nevěřil jsem svým očím!
Samozřejmě v případě jakéhokoliv náznaku žárlivosti musíme tuto okamžitě utnout, čili zvýšeným hlasem a jménem psa, kočku, okřiknout, se psem pak nemluvíme do druhého dne. Pokud se modelová situace opakuje a pes, kočka, to ustojí, naopak nesmíme zapomenout výrazně je pochválit! Nepamatuji si na případ z naší praxe, který by skončil tím, že zvíře muselo jít z domu.


Pes často vezme dítě pod svou absolutní ochranu – až rodiče nemůžou ani dítko trestat, protože pes ho brání (vrčí a hrozí pokousáním rodičů). Je to správné? Nebo je třeba zakročit? A jak správně postupovat?
Je třeba porozumět tomu, že pes pojal dítě jako svého sourozence, či dokonce štěně, a osobuje si tudíž právo jej bránit, chránit apod. Jenže se tím dopouští prohřešku, protože on v domácnosti není vedoucím – vůdcem smečky. Takže jak z toho ven? Nejlepším řešením je odvést jeho pozornost jídlem, hračkou, míčkem, hlukem atd. a v nestřeženém okamžiku zakročíme a dítě zvedneme ze země. Další možností je trvale nasazená halti ohlávka se 70 cm vodítkem, takže můžeme kdykoliv psa od dítěte odvést, aniž by nás pokousal.


Někdy přehnaně úzkostliví příbuzní straší novopečenou maminku tím, že kočka může mimino zalehnout – hrozí to opravdu? Mají kočky tendenci tohle dělat?
Tak tomuto tvrzení absolutně nevěřím a slyším ho poprvé. Kočka je tak ohebná a mrštná, že si to vůbec neumím představit. Ba právě naopak – věřím tomu, že pokud by mimino přestalo dýchat, může kočka svým chováním přivolat pomoc.

Článek vyšel v časopisu č.5/2012 

Koupí časopisu Haf & Mňau přispíváte na útulky.

Děkujeme Vám

Kam dál: 

Pes a dítě 

Útěkáři

Výcvikové video Brit (26) - Jízda na eskalátoru

Psi a jejich signály

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...