Hrdý kliďas - Německá doga
Hrdý kliďas - Německá doga
Krásná, klidná, hrdá, odvážná, inteligentní a přátelská – k lidem i zvířatům. Patří mezi největší psí plemena (výška v kohoutku: psi minimálně 80, feny 72 cm, váží 55 až 75 kg) a dožívá se průměrně 7–10 let. Dříve patřila mezi pracovní plemena, dnes už je spíše společenským psem. V minulosti sloužila k lovu i jako válečný pes.
Himálajský původ
Předkové všech dogovitých psů kdysi přežívali v krutých a nebezpečných tibetských Himálajích. Sloužili zejména k hlídání dobytka, obydlí a k lovu velkých zvířat. Nejstarší písemná zpráva je stará už přes tři tisíce let a zmiňuje dar pro čínského císaře od horského kmene – tibetskou dogu jménem Ngae. Byla vycvičená k pronásledování a zabíjení lidí – uprchlíků. Tibetská doga se posléze dostávala k dalším národům, které ji používaly k lovu velkých zvířat a ve válkách.
Postupem času se dogy křížily s jinými plemeny včetně chrtů, kteří přispěli ke zlehčení typu. V 19. století už nebyl chov velkých psů pouze výsadou šlechty, a doga se tak šířila i mezi neprivilegované vrstvy. Její síly využívali například řezníci – k tahu vozíků s nákladem. Dogy měl ve značné oblibě i známý říšský kancléř Otto von Bismarck.
Standard německé dogy byl vydán v roce 1876 v Berlíně, roku 1888 byl založen „Deutsche Doggenclub“ jako první kynologický klub v Německu.
Šlechtic s duší dítěte
Německá doga je přátelská a ke svému majiteli velmi milá, obzvláště k dětem, vůči cizím lidem je spíše zdrženlivá, ale ne agresivní. Správný pes je sebevědomý, neohrožený, lehce ovladatelný, velmi přítulný a oddaný svému pánovi a je dobrým hlídačem (už jen díky impozantnímu zjevu). Skvěle se hodí do města i do domku se zahrádkou. Vzhledem ke své velikosti má pochopitelně jisté nároky na životní prostor. Rozhodně to není pes pro každého! Vyžaduje mnoho citu a laskavosti, ale i autoritu, empatii, znalosti a zkušenost.
„Sice se říká, že to není pes pro začátečníka, ale v tom bych nebyla tak striktní. Pokud má dotyčný o plemeni dopředu nastudováno a nebere ji jen jako módní doplněk, ale jako člena rodiny, většinou ji dokáže i vychovat. Dogařská komunita mu ráda pomůže a poradí. Já jsem tak poznala spoustu báječných lidí, kteří své dogulky milují a chovali je třeba už jejich rodiče,“ říká chovatelka Bobina Matysová.
„Mít po svém boku německou dogu znamená mít velkorysého přítele s obrovským srdcem plným lásky, které bude bít jen pro vás. Doga bude vaším zrcadlem – jak se do její duše obtisknete, taková bude. Je to pes, který je schopen milovat až za hrob a nikdy vás nezradí. Německá doga nezapomíná – ani dobré, ale ani to zlé. Je to šlechtic mezi psy, svou duší spíše připomíná tříleté dítě než psa. Není náhoda, že již v dávných dobách byly reprezentativní dogy součástí a majetkem vznešených lidských rodů. Máte-li obavu, že vás německá doga bude finančně ruinovat, není to pes pro vás,“ napsal na internetu majitel dogy Tomáš.
Mnozí lidé se jich bojí, protože jsou velké. Je ale třeba mít na paměti, že každého psa, bez ohledu na velikost, je potřeba vychovat a naučit aspoň základním povelům. „Rozdíl je pouze v tom, že když neposlechne jorkšír, vezmete ho do ruky a předejdete tím případnému problému. Tohle s dogou opravdu nelze. Ale musím se přiznat, že aspoň já mám ve výchově lepší výsledky u dog, než jsem měla právě u jorkšírských teriérů,“ přiznává chovatelka Bobina Matysová.
Německá doga (a pozor, nezaměňovat s jinými plemeny s názvem „doga“ – ty mají zcela jiné povahy!) si je vědoma své velikosti a má určitý nadhled, takže se většinou do konfliktů s jinými psy, zejména s menšími plemeny, nepouští. Pokud by ale někdo chtěl ublížit jí nebo rodinným příslušníkům včetně zvířecích členů, dokáže si svou smečku ohlídat! Každopádně kousnutí vám hrozí s mnohem větší pravděpodobností od nevychovaného malého psíka než od německé dogy.
Péče:
Německá doga vyloženě potřebuje delší procházky a větší fyzickou zátěž. Má-li dostatek pohybu venku, bude se svým milovaným páníčkem šťastná i v malém bytě. U domku se zahradou může žít i celoročně venku, ale vzhledem ke krátké srsti musí mít dostatečnou a zateplenou boudu.
Dogu je nutno krmit kvalitní stravou, hlavně v období vývinu a růstu. Nejjednodušší je krmit granulemi pro obří plemena – dnes už hodně značek vyrábí složení i speciálně pro německou dogu. „Určitě bych volila v superprémiové nebo prémiové kvalitě. Někteří krmí tzv. BARFem, což je přirozená strava (maso + doplňky), zde je ale potřeba dodržovat správné poměry jednotlivých složek, s granulemi tato starost odpadá,“ vysvětluje Matysová.
Štěně dogy se v období růstu nesmí přetěžovat a potřebuje dostatek klidného spánku jako každé miminko. U obřích plemen je vývoj velice rychlý. Když se v tomto období něco zanedbá, chyby se už špatně napravují!
Pět barev
Německá doga se chová v pěti barvách: žlutá, žíhaná, modrá, černá a skvrnitá (harlekýn).
Rozhovor s chovatelkou Bobinou Matysovou:
O majitelce:
Majitelka CHS Beatrix Bohemica (www.beatrixbohemica.com) si svou první dogu pořídila před 12 lety v útulku. Její nádherní psí obři žijí ve velké, spokojené smečce s 18 kočkami(!). Není jí lhostejný ani osud těch opuštěných, proto významně podporuje i dogy v nouzi (www.dogy.estranky.cz).
Německou dogu jsem znala z výstav a pomohla náhoda. V roce 2000 jsem odvezla do útulku v Řepnicích štěně voříška, které běhalo po silnici. Zdržela jsem se na kávu, a to byl osudový zlom. Byla jsem se podívat na útulkové svěřence a černá, asi tříletá německá doga si během chvilky podmanila mé srdce. Do týdne jsme si ji odváželi domů i s malým prezentem od cesty, čivavou Sallynkou, které umřela majitelka. Obě nám dali se slovy, že když si odvážíme největšího psa z útulku, musí k němu přibalit i toho nejmenšího.
Kačenka, jak jsme naší první dogince říkali, náš život neuvěřitelně obohatila svou láskou, oddaností a úžasnou povahou. Milovala všechna zvířata v naší smečce a nikdy nikomu neublížila. Od malých dětí si nechala všechno líbit. Tahle psí dáma může za to, že jsem se rozhodla svůj další život věnovat dogám.
Vaše dogy žijí s partou 18 koček – jak spolu vycházejí?
Naše holky jsou zvyklé od malička na různorodé členy smečky. Kromě nich mě životem provází vždy i pejsci z útulků, celkem jich už bylo osm. V současnosti máme dva voříšky, fenečku a pejska. A spoustu bezprizorních kočiček a kocourů, které nikdo nechce. Všichni pejsci i kočičky (kromě mých chovných dog) jsou samozřejmě vykastrovaní! Když přinesu nového člena do smečky, ať už kočičku přehozenou k nám přes plot, nebo naposledy fenečku z útulku, nikdy nebyl problém. Dogy si po očichání na nového člena vždy rychle zvykly. Chápou lépe než někteří lidé, že zvířátkům se neubližuje.
Jaký výcvik je pro dogu nejlepší?
Štěňátko je třeba začít od raného věku socializovat, začíná se už u chovatele a po přinesení nového člena do rodiny je potřeba intenzivně v této činnosti pokračovat. Samozřejmě musí umět aspoň základní pravidla slušného psího chování, a pokud se někdo cítí i na vyšší psí školu, lze docházet na cvičiště pravidelně, tam vás připraví ke složení jednotlivých zkoušek. Určitě bych hledala cvičák, kde buď mají s dogami zkušenosti, nebo aspoň individuální přístup, a chápou, že doga není německý ovčák. Ale pozor! Nepodceňovat! Znám lidi, jejichž dogy mají složené i ty nejtěžší zkoušky a předčily v tomto směru spoustu tzv. dobře cvičitelných plemen, včetně právě NO.
Mimochodem víte, že mezi majiteli německých dog převažují ženy? Pro nezúčastněnou osobu bývá často ohromující zjištění, že toto po vlkodavech největší plemeno vlastní křehká žena, která si na výstavě pyšně vede i několik psů. A tito něžní obři ji poslouchají a milují celou svou oddanou duší.
Text: Kateřina Kašparová
Foto: Aneta Jungerová
ZDRAVÍ
Dilatace a torze žaludku, torze sleziny
Toto onemocnění dogy nejvíce ohrožuje a jeho vinou dochází k rapidnímu snižování průměrného věku! Nedá se předem zjistit, protože dosud nejsou známy faktory, které ho vyvolávají.
Onemocnění srdce
Patří mezi další závažné, život ohrožující onemocnění. Protože nebývá včas diagnostikováno, způsobuje zbytečné ztráty.
Dysplazie kyčlí, dysplazie lokte, osteodystrofie
Jedná se o nejběžnější ortopedický problém. Je potvrzeno genetické založení, nicméně klinické projevy záleží na mnoha dalších faktorech.
Wobbler syndrom
Spočívá v zúžení míšního kanálu v oblasti krční páteře, čímž vzniká tlak na míchu. Problémy mohou vyústit až v totální ochrnutí.
Vyšlo v časopisu č.3/2012
Více o plemeni se dozvíte zde