5 důvodů, proč kočkám slepota nebrání ve šťastném životě.
I kočky můžou nevidět už od narození nebo oslepnout v průběhu života – ať už kvůli nějaké nemoci, nehodě, nebo z jiného důvodu. „Může to znít děsivě, ale dokonce i když kočka nevidí ani na jedno oko, zvládne si se slepotou zpravidla poradit.
Péče o slepé kočky obvykle není příliš odlišná od péče o kočky, které vidí,“ říká Soňa Schneiderová z Handipet Rescue, projektu na pomoc psům a kočkám v nouzi. Důvody k tomu jsou například:
- Paměť – kočka si zapamatuje rozložení nábytku, a to ať toho lidského, tak třeba kde je škrabadlo, záchůdek a misky na jídlo a vodu nebo fontánka. Určitě to neznamená, že už nikdy v životě nemůžete s ničím nijak hýbat nebo se přestěhovat, jen vždy chvíli potrvá zvyknout si na nové rozpoložení. Paměť ale obecně kočkám pomáhá pohybovat se po domácnosti sebevědomě.
- Nic jim nebrání si hrát – pro štěstí kočky potřebují i každodenní hraní, a v tom ani slepým kočkám nic nebrání. Stačí volit hračky, které dělají nějaký zvuk (například šustí) nebo které ucítí (hračky se šantou, kozlíkem).
- Další smysly pomáhají – nevidomým kočkám pomáhají v orientaci také jejich sluch a čich. Navíc za sebou nechávají pachovou stopu, třeba tlapkami při chůzi. A fousky samy o sobě varují před překážkami. I pokud někdy kočka přeci jen do něčeho lehce vrazí, tak vlastně o nic nejde.
- Dál se můžou kamarádit – kočky používají ke komunikaci i zvuky a pachy, takže i slepá kočka má většinu vjemů potřebných pro socializaci. Soužití s dalšími kočkami nebo jinými zvířaty tak není o nic komplikovanější než u vidících zvířátek, která si také musí zkrátka sednout.
- Dokáží být samostatné a sebevědomé – pokud už se slepé narodí, jsou na to zvyklé od začátku, ale platí to i pokud kočka oslepne až později. Když se zrak zhoršuje postupně, zvládne se kočka přizpůsobit až tak, že na ní majitel ani dlouho nemusí nic poznat. Ale i v případě náhlého oslepnutí, třeba kvůli úrazu, si časem kočka obvykle zvykne a zase spokojeně vládne svojí domácnosti.
Slepé kočky nebo kočky, které hůř vidí, by kvůli jejich bezpečnosti neměly být pouštěné ven bez dozoru, pohyb venku jim však můžete dopřát třeba v rámci venkovní voliéry nebo procházek s postrojem. Kvůli tomu, že nevidí a přitom můžou i neohroženě dovádět a skákat, je navíc opravdu důležité zabezpečit balkóny a okna pevnou mříží nebo sítí pro kočky, která je případně udrží – na což by ale měl myslet úplně každý majitel koček.
„Je dobré připomenout, že někdy jde horší zrak ještě zvrátit, když se problém řeší včas, nebo je potřeba alespoň kočce pomoci s jinými zdravotními problémy. Proto když se vám něco nebude zdát, určitě navštivte veterináře. A nezapomínejte ani na pravidelné preventivní kontroly,“ radí Soňa. Ve vážných případech je dobré navštívit i přímo veterinárního očního specialistu.
„Během let pomáhání handicapovaným zvířatům už jsme se setkali se spoustou slepých koček. Ať už o zrak přichází vaše vlastní kočka, nebo třeba uvažujete o adopci slepé kočky, ale bojíte se, jestli péči zvládnete, nemusíte mít obavy. Lidi obvykle až překvapí, jak moc kočkám slepota nebrání v sebevědomém, spokojeném a naplněném životě. A jak málo se to liší od péče o vidící kočky,“ shrnuje Soňa.
Web s obsáhlejším článkem: https://www.handipet.org/handipedie/slepota-u-kocek/
—————————————————————————————————————
O Handipet Rescue: Handipet Rescue je projekt, který se soustředí na pomoc handicapovaným, nemocným nebo týraným psům a kočkám v nouzi. Zaměřuje se především na pomoc psům a kočkám, kterým mnoho jiných nemůže nebo nedokáže pomoct. Často u nás dostávají šanci ti, kterým jinde hrozilo utracení.