Pes a xylitol

Publikováno: 25.10.2024
Autor: Zuzana Wildmannová
Foto: Archiv Zuzana Wildmannová

Xylitol, březový cukr, dřevný cukr a nebo také E967. Alternativní sladidlo ze skupiny alkoholických cukrů. Xylitol vypadá i chutná jako klasický cukr. Je to přírodní látka a získává se z především právě z břízy. Proto březový a nebo dřevný cukr. V přírodě se vyskytuje v různých druzích ovoce a zeleniny. Přirozeně se také vyskytuje v lidském organismu.

❗PRO PSY JE XYLITOL TOXICKÝ ❗

Dnes je xylitol k dostání jako náhrada klasického cukru v obchodech se zdravou výživou pod názvem Xylitol a nebo březový cukr. Dále ho najdeme ve žvýkačkách a různých bonbónech bez cukru a v některých produktech, které jsou slazeny jinak, než cukrem (E967!). ! Xylitol obsahují některé zubní pasty. Zuby svému psu čistěte výhradně pastou určenou pro psy!

Xylitol obsahují i některé jitrocelové sirupy ( např. jitrocelový sirup zn. SERAFIN), proto si při podávání sirupu při psincovém kašli psa pečlivě přečtěte složení zakoupeného sirupu.


Mechanismus otravy

Xylitol se rychle vstřebává do krevního řečiště a u psa při pozření xylitolu dochází k rychlému a silnému uvolňování inzulinu ze slinivky a následně dochází k významnému poklesu hladiny krevního cukru – hypoglykémii.
Vyšší dávky xylitolu způsobují selhání jater (nad 0,5g/kg váhy psa).
Hypoglykémie se projeví nejčastěji během 30 minut po pozření. Příznaky poškození jater se projeví za 24-48 hodin po pozření.


Příznaky otravy:

  • zvracení
  • apatie
  • dezorientace
  • kolaps, bezvědomí
  • křeče
  • bezvědomí

❗Vzhledem k hypoglykémii, která nastane velmi rychle nevyvolávejte zvracení ❗

V případě, že váš pes pozře xylitol je vhodné kvůli poklesu hladiny krevního cukru postupovat stejně jako při hypoglykemii u diabetika. Tedy podat cukr ideálně v tekuté podobě (obyčejný cukr rozmíchaný ve vodě, glukopur rozmíchaný ve vodě a nebo med). Hypoglykémie je stav, který může ohrozit na zdraví psa i člověka a je nutná okamžitá intervence veterinárního lékaře.

Je zajímavé, že xylitol je pro psa toxický, zatímco erytriol, též alkoholový cukr podobný xylitolu u psa toxické účinky nemá. Viz informace z toxikologického informačního střediska (https://www.tis-cz.cz/):


„Erythritol, u kterého nebyla zatím stanovena letální dávka, se ve studiích perorální toxicity (u psů) ukázal jako málo toxický tj. vysoká dávka tj. 5 g/kg nevedla ke klinicky závažné toxicitě, pravdepodobně v důsledku zvýšeného osmotického tlaku plasmy, který má za následek příliv intersticiální a extracelulární tekutiny do krevních cév, což vede k zvýšenému objemu krve a diuréze (močení). Pro rozdílnou farmakokinetiku a farmakodynamiku.“

Kam dál: 

Poklad z moře pro zdraví kloubů a celkovou vitalitu vašeho psa

Jak moc je moc pohybu pro psa?

Jak správně pečovat o psí drápy?

Epilepsie psů a koček: jak ji poznat a jak ji řešit

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...