Jak předejít přehřátí psa v horkých letních dnech

Publikováno: 18.7.2024
Autor: Šárka Janouchová
Foto: Archiv Šárka Janouchová, archiv PesWeb

V horkých dnech je třeba mít neustále na paměti, že regulace teploty těla u psů probíhá pouze dýcháním a v omezené míře tlapkami. Na rozdíl od nás lidí psi nemají potní žlázy (kromě těch na tlapkách), a proto se nemohou ochladit pocením, jako mi lidé, ale pouze dechem. Vzpomeňte si jaké to je, když vstoupíte v létě z horké ulice do vychlazené místnosti, první, co uděláte je, že se nadechnete chladného příjemného vzduchu. Stejným principem se ochlazují psi. Čím chladnější vzduch dýchají, tím snadněji se ochlazují. Vzduch proudí do plic a odtud ochlazuje tělo směrem ven.



Základem (a to nejen v létě) je čistá voda. V letním období je třeba dávat větší pozor, že je v misce čistá voda, nejlépe chladná (ne však ledová). Cestujete-li, pak by ve vaší výbavě neměla chybět lahev s vodou a cestovní miska pro psa.

Nejlepší způsob, jak ochladit psa, je tedy  nechat ho dýchat chladný vzduch. Pokud je mu viditelné horko nebo je už dokonce přehřátý, pak jste-li doma, je nejrychlejší otevřít mrazák a postavit ho na chvíli před něj. Nebo alespoň lednici. Stejně tak můžeme psa ochladit chladnou (nikoliv ledovou) vodou, kde začínáme od tlapek a pokračujeme směrem nahoru k hrudníku.

Jste-li na cestách, pak najděte nejbližší stánek s občerstvením a požádejte o trochu ledu, do kterého strčíte psí tlapky. Nelze-li jinak kupte kelímky se zmrzlinou a psovi do nich tlapy prostě postavte. Zoufalá situace, si žádá zoufalá řešení! Psa však můžete postavit do vody - najděte nejbližší potok či kaluž a nehleďte na její čistotu.



Pomocníkem v letních dnech jsou i chladící podložky, které psovi chladí hrudník (plíce, srdce) a tlapky. Pozor však na ochlazování hřbetu např. pomocí mokrého hadru. Toto je velmi nebezpečné a může v některých extrémních případech způsobit i smrt zvířete. Neboť dáme-li něco studeného, ať už nějaký hadr, nebo namočený ručník přes přehřátého psa, pak krevní kapiláry, které jsou v podkoží a které jsou vlivem odcházejícího tepla roztažené k maximálnímu odvodu tepla z těla, se chladem mokrého hadru smrští a teplo se začne vracet zpět do těla. Paradoxně tak situaci zhoršujeme, neboť je-li pes již přehřátý, začne se navracením tepla do středu těla, tělesná teplota psa ještě zvyšovat a může dojít ke ztrátě vědomí a v případě, že nedojde k rychlému ochlazení, tak i smrti z přehřátí organismu.

Dalším skvěle fungujícím chladilem může být "psí zmrzlina" v podobě zmrzlých pamlsků např. zmrzlé kostky masového vývaru, zmrzlý jogurt, nebo nějaká mlska, kterou má váš hafík rád, lze ji zmrazit v pamlskové formě a váš pes ji poctivě vyblíže. Já osobně mám nabalíčkované porce kostí, které v letních dnech dávám mojí psí holce Love rovnou z mrazáku. Nejen, že má na více jak půl hodinky zábavu, ale ještě se ochladí. Kromě kostí jí někdy dávám trochu vychlazené syrovátky či kozí kefír, které miluje.

Už slyším námitky, že dávat něco ledového je nebezpečné a zničí to psovi zažívání. Prosím používejte selský rozum! Máte-li psa, který má citlivé zažívání či s ním dokonce má potíže nebo mu jen studené/ledové nedělá dobře, pak prostě využijte jiný způsob, jak usnadnit psovi horké dny, je-li to třeba. Stejně tak máte-li psa, který cokoliv, co dostane, v podstatě vdechne s výrazem: "to jsem jako měl oblíznout? . . . nebo snad dokonce kousat? . . . a prooooč?". V tomto případě hrozí nebezpečí, že se jim nerozkousaná kost, či kostka ledu (jedná-li se o malého psa) vzpříčí po cestě do žaludku a v nejhorším případě hrozí udušení. U těchto psů bych volila třeba trochu vychlazeného masového vývaru do misky (ten lze použít i u psů, kteří pitnému režimu moc nedají), či jogurt rozmixovaný s mraženými borůvkami (množství zvolte úměrně podle velikosti hafana). Lupnout do břicha na jedno polknutí celou mraženou kůstku, nebo kostku ledu není značka ideál nejen z hlediska nebezpečí udušení, ale i s ohledem na fakt, že je-li ledového do těla příliš mineme se účinkem zamýšleného ochlazení a tělo začne vytvářet teplo, aby vyrovnalo ledovou zátěž v těle. Moje doga Love každou kost poctivě oštipuje, okusuje, vylizuje morek a má to jako takovou kostní zmrzlinu. A už jste si někdy v parném letním dni, v pohodě a klidu vyblízanou zmrzlinou, zastudili žaludek?



Já osobně mám v oblibě chladící šátek. Chlazení tepen na krku pomáhá termoregulaci.
    
​Musíte-li cestovat autem, pak je-li to jen trochu možné, nechte hafíky doma. Není-li jiná volba rozhodně nenechávejte psa v autě, byť jen na chvíli. Auto se v tomto počasí stává v pár minutách pecí a rychlou a velmi bolestnou smrtí pro psa. Okénko otevřené na pár centimetrů rozhodně situaci nezachrání. Jste-li na nějaké akci a máte psa v autě, pak i když je otevřené jak nejvíce to jde, i přesto doporučuji použít plachtu proti sluníčku přes celé auto. Ze zkušenosti mohu potvrdit, že dá-li se plachta na "vychlazené" auto, okýnka nechají otevřená na stinné straně auta, aby proudil vzduch, je v autě příjemně, jako ve stínu, i když stojí na plném sluníčku. Dveře, kufr a stěrače využijte k přidržení plachty a zároveň zajištění, aby plachta neulétla.

Stejně tak zvažujte cesty, po kterých vyrazíte na vycházku či výlet. Chodníky, silnice, či betonové cesty jsou rozpálené natolik, že pro psí tlapky mohou být nebezpečné. Po relativně krátké době chůze po cestě, která dosahuje v horkém dni i 60°C, může mít pes popálené tlapky. Čím méně zeleně a čím tmavší asfalt tím vyšší teplota povrchu (zkuste teplotu rukou).

Vysoká teplota povrchu, po kterém jdete je nebezpečná i jinak. Čím menší pes tím blíže k horké cestě je a tím teplejší vzduch dýchá. Jak jsme si řekli pes se ochlazuje dýcháním. Horký povrch tak jen zhoršuje situaci.

Na vycházky vyrážejte brzo ráno, nebo pozdě večer, kdy intenzita sluníčka už nemá tu sílu a zvláště městské části bez zeleně jsou snesitelnější. Tréninky nechte na chladnější dny. Pokud už musíte trénovat, pak omezte čas na 10 či 15 minut opět v ranních či večerních hodinách.

Zaznamenáte-li během vycházky či výletu, že pes výrazně zrychleně dýchá, viditelně zpomaluje, je unavený a vykazuje známky přehřátí, zastavte! Ideálně někde ve stínu na trávě a dejte mu napít.

Pominu-li zdraví a pohodu psa, které by pro nás majitele měli být samozřejmostí a na prvním místě, pak pamatujte, že jak přehřátí, tak popálení, nebo i úžeh a úpal způsobí jen zbytečné starosti, ztrátu času, který můžete strávit se psem mnohem radostněji a v neposlední řadě i návštěvu veterináře a zbytečně vynaložené peníze, za které můžete hafíkovi koupit něco dobrého na zub, nebo novou hračku.

Šárka Janouchová

Kam dál: 

„Dornovka“ pro psa – proč a kdy přijít?

Lidské léky nejsou pro zvířata

Syndrom kognitivní dysfunkce

Dejte svému psovi na spaní polštář! Uvidíte, co se stane.

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...