Suchý čumák rovná se nemocný pes aneb nejčastější psí mýty

Publikováno: 17.1.2024
Autor: Barbara Vávrová
Foto: https://cnn.iprima.cz

Každý z nás během svého života už nějaký ten mýtus spojený se psy slyšel, pojďme si ale říct, jak je to doopravdy.

Pes, který štěká – nekouše

Ale ano, kouše. Často psy, kteří štěkají, omlouváme tím, že se bojí a snaží se nepřítele zastrašit. Jenže pes, který se bojí a je ve stresu, může zaútočit. Pokud si je v nějaké situaci nejistý a cítí potřebu se bránit, vycení zuby, vrčí, vyskakuje a štěká. Snaží se tak zastrašit protivníka. Pokud varovné chování nezabírá, může chňapnout nebo i kousne. Mimika, která vám prozradí, co pes cítí: při strachu psi tlamu zavírají, v ofenzivě hrozivě krčí čumáček, v rozzlobení zase stahují pysky pevně k sobě a cení přední zuby. Pokud chce zaútočit, má široce otevřené oči, upřený pohled, strnulý postoj, maličko ohrnuté pysky a ocas vysoko zvednutý nebo v horizontální poloze.

Psi vidí černobíle

Tento mýtus vznikl nejspíš v době, kdy vědci ještě psímu oku moc nerozuměli. Je pravdou, že psi mají menší barevné spektrum než my. Lidské oko rozeznává všechny barvy spektra, protože je vybaveno třemi druhy barevných receptorů (čípků), z nichž každý je citlivý na světlo o jiné vlnové délce. Psi disponují dvěma druhy čípků, které jsou citlivé na vlnovou délku odpovídající žlutozelené a fialové. Červená, oranžová, žlutá a zelená je pro psa jedna barva, modrá a fialová barva druhá. Proto je pro něho na zelené trávě lépe dohledatelná fialová hračka než červená.

Předchůdci psů – vlci – potřebovali spíše než čípky mít dobře vyvinuté tyčinky (druhá skupina receptorů v oku), které slouží k perifernímu vidění a lepšímu vidění v šeru (lepší pro lov).

Suchý psí čumák

O psím čumáku koluje také známý mýtus: „Pokud má pes suchý čumák, je nemocný.“ To je nesmysl. Naopak pokud se během dne vlhkost a teplota mazlíčkova čumáku mění, je zdravý. Psí čumák reaguje na teplotu, je tedy jasné, že ve vytopeném bytě bude mít pejsek čumák suchý a teplejší. Teplý, suchý čumák mívají psi hlavně po probuzení. Pokud vyleze ven a proběhne se v mokré trávě, je rázem čumák mokrý a studenější. Několikrát denně si také pes čumák olízne, ať už je to způsobeno tím, že se chladí, nebo se olizuje po nějaké dobrůtce, opět je čumák vlhký. Vlhký čumák psům také pomáhá lépe přijímat pachy.

Studený psí čumák, jak nazýváme i několik lidí kolem sebe, pak vzniká následovně: Uvnitř nosních dírek se nachází mukózní žlázy, které produkují vodnatou tekutinu a čenich se tak samovolně zvlhčuje. Neustálým odpařováním se pak čumák stává chladným.

Nemoc můžete u svého psa pozorovat, pokud je jeho čumák vyloženě rozpraskaný (někteří psi to mohou mít stářím), krvavý, zahleněný nebo z něj vytéká jiný výtok jakékoliv konzistence a barvy. Pak rozhodně navštivte veterináře.

Další články najdete zde: 

Kam dál: 

Psí terapeuti pomáhají zmírňovat deprese a úzkosti u dětí i dospělých 

Hlídání psa během dovolené? Individuální přístup je pro mě základ, říká Marie Holeksová

Budoucí maminka zachránila toulavou kočku a ukázalo se, že jsou obě těhotné

Záchranáři odvezli pacienta sanitkou i s jeho psy: Odmítali se od něho hnout

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...