V Číně kosmetika, v Izraeli léky: skončí definitivně testování na zvířatech?
Kosmetiku dováženou do Číny už nebude nutné povinně testovat na zvířatech. Krok, který bude platit od počátku května letošního roku, oznámila čínská Národní správa pro léčivé přípravky. Kromě toho úřady začnou u nových kosmetických přísad uznávat data získaná za pomoci alternativních metod testování. Po alternativách začínají sahat i vědci vyvíjející léky.
Zrušení povinnosti testovat dovezenou kosmetiku na zvířatech považují aktivisté za jeden z největších kroků Číny v rámci ochrany zvířat. Novinka však nepřichází bez výjimek. Nová pravidla se budou vztahovat jen na „běžnou“ kosmetiku, tedy na produkty, které se nechlubí zvláštními účinky – například produkty proti stárnutí pleti, produkty určené na její zesvětlení či produkty, které pomáhají v boji proti akné, budou i nadále podléhat povinnému testování. Testovat se stále budou i výrobky určené pro děti. Společnosti, které budou chtít nových pravidel využít, budou muset splnit i další dvě podmínky – musí získat speciální certifikát v zemi svého původu a doložit data o bezpečnosti výrobků. Právě vývoz kosmetiky do Číny je jednou z častých překážek v získání certifikátu HCS, který má spotřebitelům zaručovat, že při výrobě kosmetiky nebylo využito pokusů na zvířatech.
Bez využívání zvířat při testování se obešli také výzkumníci z Izraele, kteří přicházejí s léčbou rakoviny. Vědecký tým z Hebrejské univerzity při testování léku použil čip obsahující lidskou tkáň. Jeho mikroskopické senzory pak sledovaly reakci lidského těla (konkrétně ledvin, jater a srdce) na podaný lék. Ten testy prošel a nyní se dostal do fáze, kdy očekává klinické zkoušky a schválení úřady. „Pokud je nám známo, je to poprvé, kdy se léčivo dostalo do této fáze bez testování na zvířatech, a je to i důvod, proč jsme tuto nutnost eliminovali díky použití technologie čipu,“ uvedl profesor Yaakov Nahmias, vedoucí výzkumu.
Profesor Nahmias (vpravo) a člen výzkumného týmu Aaron Cohen. Nahmias v ruce drží čip simulující reakce lidského těla.Profesor Nahmias (vpravo) a člen výzkumného týmu Aaron Cohen. Nahmias v ruce drží čip simulující reakce lidského těla.
Zdroj: Hebrejská univerzita
Technologie orgánových čipů je přitom známá již 30 let. „Podařilo se nám to za osm měsíců, bez jediného zvířete a za zlomek nákladů,“ dodává Nahmias. Právě cena a zdlouhavost jsou přitom nejčastějšími protiargumenty zastánců pokusů na zvířatech. Podle Nahmiase však mají čipy potenciál napodobit lidské tělo mnohem přesněji než zvířata a tato technologie by mohla významně vylepšit vývoj nových léků. V současné době totiž až 90 procent léků testovaných na zvířatech v klinických zkouškách neuspěje.