Nejčastější nástrahy Vánoc pro domácí mazlíčky? Uloupené jídlo, stuhy, háček z kolekce i návštěva

Publikováno: 25.12.2020
Autor: MVDr. Zuzana Richterová
Foto: Archiv Rada veterináře

Známe to ze zkušeností, filmů i písniček. Kost v krku, hořící stromeček, žlučníkový záchvat… sváteční pasti ale nečíhají jen na lidi. Jaké jsou nejčastější zdravotní problémy, které mohou vašeho mazlíčka potkat v souvislosti s vánočními svátky?

Dietní chyba, otrava

Ano, toto riziko asi nikoho nepřekvapí. Málokdo odolá tomu nerozdělit se se psem či kočkou o kousek cukroví, kapra nebo dokonce bramborového salátu. Vděční mazlíčci projevují nadšení a sami si také něco uloupí z tácu na konferenčním stolku. Hrozí jim pak akutní zvracení, průjem, v horším případě zánět slinivky břišní způsobený tučným a kořeněným jídlem, který je nezřídka fatální. Doporučuji držet se toho, že my lidé máme své jídlo a zvířata zase to své. Klidně udělejte mazlíčkům posvícení, slavností menu, něco výjimečného, ale složené výhradně z jídla a pamlsků jim určených, z nekořeněných surovin a ve velmi rozumné míře. A u těch s citlivým zažíváním si to raději odpustťe úplně a neměnit jejich zajeté stravovací návyky.

Cizí předmět v zažívacím traktu

Tato diagnóza částečně souvisí s předchozími informacemi. Čokoládová kolekce na stromečku je skvělým cílem pro psa i kočku, vybalit z alobalu a sundat háček už ale nezvládnou. Malé hračky, ozdoby a jejich kousky také lákají k prozkoumání. Obzvlášť kočky si také velmi rády hrají se stuhami a mašlemi, kterých je o svátcích v bytě dostatek a pokud je spolknou, hrozí, že se na stuhu navléknou střeva, případně se s ní i proříznou. Pacient s cizím předmětem v zažívacím traktu je náhle smutný, zvrací, nežere a jeho stav se velmi rychle zhoršuje. S akutním zvracením, nechutenstvím či intenzivním průjmem raději navštivte veterináře ihned. Již před svátky si pro jistotu zjistěte, kde je nejbližší otevřená veterina.

Děti a návštěvy, úrazy

Riziko spojené s větším množstvím cizích lidí v bytě spočívá především v tom, že se může nechtěně přihodit úraz a to jak zvířeti, tak návštěvě. Zvíře je z nových lidí vždy trochu nervózní a ne vždy nadšené tak jako jeho páníčci. Dopřejte mu klid a možnost si někam zalézt a dejte velký pozor především na děti, aby se nestalo, že si se zvířetem navzájem ublíží.

Únava a nervozita

V souvislosti se jiným režimem můžete skutečně pozorovat, že je zvíře za pár dní velmi unavené. Nezapomeňte mu dopřát vlastní prostor a čas k odpočinku. Stejně tak ale nezanedbejte ani pořádné vyvenčení. Silvestr je za dveřmi, pro citlivé jedince bude důležité, abyste fungovali jako tým.

Další články najdete na:  www.radaveterinare.cz.

Kam dál: 

Co dělat, když kočka nebo pes hodně pije?

První pomoc: lehké a těžké poranění psího a kočičího ocasu

Potravinová alergie a intolerance u psů: příčiny, projevy a jak najít alergen

Jak pečovat o psí srst a předcházet jejímu zacuchání? Pomůže česání, koupele a správná výživa

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...