Jak natáčet, aby to k něčemu bylo
Natáčení tréninků pro vlastní potřebu i pro instruktáž ostatních je mým koníčkem už mnoho let. Kdo to má stejně, pravděpodobně už narazil na určitá úskalí, která jsou s natáčením videí spojená.
Pomůcky na natáčení
Pro osobní potřebu - dělání si záznamů, analýza tréninku - nepotřebujete žádné zvláštní vybavení. Na instruktážní videa nějraději používám malý digitální foťák, je skladný a kvalita obrazu je pro moje potřeby dostatečná. Taky proto, že na mobilu nemívám dost místa na kartě.
Nicméně mobil má na druhou stranu tu výhodu, že se vám video rovnou zazálohuje na Cloud, pokud máte zapnutou synchronizaci, a nemusíte se tak bát, že si video omylem smažete nadobro. Dneska jsou kamery v mobilech dostatečně kvalitní a jsou i mobilní aplikace pro úpravu a stříhání videí, takže není nijak zvláštní problém všechno vyřídit rovnou přes mobil.
Na tablet ráda natáčím věci během tréninků, na které se pak chci podívat v detailu. Na větším displeji mám lepší přehled a v tabletu mám i aplikace na sportovní rozbor videí, takže se můžu na místě podívat, jak se pes pohybuje.
Pomocník nebo stativ?
Předně záleží na tom, jestli máte nějakého pomocníka k dispozici. Má mnoho výhod - může s kamerou přejít podle toho, jak se natočíte vy, může pořád kontrolovat, jestli je všechno potřebné v záběru, může ušetřit místo na disku, když nebude zbytečně natáčet přípravu a vynechá případné hrací pauzy.
Na druhou stranu může trénink trvat dlouho a pomocník s tím musí být srozuměný. Je potřeba se domluvit, co, jak dlouho a proč chcete natáčet (tedy co má být vidět). Taky musí být ochotný udržt pozornost, aby pak nenatáčet víc oblohu nebo zem, než vás. Dobrý v tom bude tréninkový kolega, který má sám zkušenosti, co má být všechno vidět.
Stativ je pro mě nenahraditelný pomocník pro běžné domácí tréninky. Nemusím myslet na to, komu mám dávat jaké instrukce, zapnu kameru a už se mohu soustředit jen na psa. Jsou i malé stativy, které se vejdou do tašky nebo dokonce do větší kapsy, nástavce na mobilní telefon, takže nepotřebujete nic zvláštního. A když není stativ, tak můžete jednoduše mobil o něco opřít, dát do hrníčku na stojáka, aby koukala jen kamera, jednoduše improvizovat.
Úhel pohledu při natáčení
Tady samozřejmě záleží, za jakým účelem video děláte - jestli pro svoji zpětnou vazbu, jestli pro zpětnou vazbu od trenéra či pro prezentaci vaší práce. A taky co natáčíte, jestli to je závod nebo trénink nebo nácvik njaké techniky či překážky.
Pokud pro sebe, hodí se, aby toho bylo vidět spíše více než méně - nejen trénink, ale i příprava na něj, hry, kterými je lekce proložena, místo na odpočinek i okolí, kde jste trénovali. Stejně tak by mělo být vidět, co děláte vy, protože vy svým chováním psa ovlivňujete. Podobně to platí, pokud děláte video pro zhodnocení trenérem.
U některých disciplín, jako je třeba skoková gymnastika nebo fitness, je umístění kamery důležité, aby se daly například porovnat překonávání překážek v jednotlivých pokusech nebo symetrie pohybu. Ideálně tak potřebujete mít kameru buď přímo z profilu nebo i zepředu či zezadu. Tady se vám hodí mít stativ, s jehož umístěním nehýbete, i když se třeba v průběhu podíváte, jak cvičení vypadá.
Praktické rady
Každý, kdo natáčí videa, se setkal s třemi neduhy - zapomněl zapnout natáčení, došlo místo na kartě a vybila se baterka. Všemu můžete co nejlépe předcházet, když si zvyknete dodržovat ritualy.
Za prvé, vždy po natáčení dejte baterku nabíjet, ať už jste natáčeli krátce nebo dlouho.
Za druhé, vždy po natáčení si videa stáhněte (a roztřiďte a zálohujte, pokud si je chcete uchovat).
A za třetí, vždy si hned po začátku lekce zkontrolujte, že natáčení běží. Ideální na to je, pokud vám přístroj sám signalizuje, že nahrává. Na foťáku mám vyklápěcí displej a to mi krásně ulehčuje práci, protože si můžu bez přerušení tréninku rychle zkontrolovat, že jsem stále v záběru a že foťák běží.
A jaké praktické tipy se osvědčily vám?