10 kroků jak snížit stres z návštěvy veterináře

Publikováno: 7.8.2020
Autor: Hana Prausová
Foto: Archiv Labvet

Ruku na srdce, i pro nás lidi, kteří si dokážeme racionálně odůvodnit nutnost návštěvy lékaře, je tato událost spojena se zvýšením krevního tlaku, tepové frekvence a rozšířenými zorničkami. Jak teprve musí taková návštěva působit na naše čtyřnohé členy domácnosti?

Když nepočítám těch pár výjimek, které jsou schopny nás nadšením ulízat až k smrti, ať jim děláme, co děláme, pro většinu mazlíčků jsme asi nejspíš něčím jako křížencem Godzilly a doktora Frankensteina. Zde je několik tipů, jak to můžete svým mazlíčkům ulehčit.

  1. Přenoska na kočku či malého psa nemá nesloužit pouze k převozu na veterinu. Nechte ji doma k volnému použití, ať se stane známým místem, kde se zvířátko cítí v bezpečí.
  2. Podobně je to i s cestou autem, zvíře si ji má spojovat i s příjemnými zážitky jako hra v parku nebo výlet.
  3. Poprvé navštivte veterinu, jen aby se zvířátko seznámilo s prostředím. Domluvte se s personálem a nechte budoucího pacienta, ať si očichá čekárnu i ordinaci, pozdraví se s lidmi a dostane od nich pamlsky.
  4. Pokud není stav urgentní, vyberte si čas, kdy bývá v čekárně méně lidí nebo využijte objednávkového systému, pokud ho vaše veterina nabízí. Můžete se též jistě ohlásit na recepci a než na vás přijde řada, vyčkat se zvířátkem v autě.
  5. Už od útlého věku zvykejte štěňátko či koťátko na manipulaci s packami, ušima, ocasem, otvírání tlamy a podobně. Ani u starších zvířat není nic ztraceno a naučí se manipulaci tolerovat. Chvalte je a odměňujte.
  6. Sami buďte klidní, ať váš empatický společník nepřebírá vaši nervozitu.
  7. V čekárně dbejte na bezpečí a klid vašeho zvířátka. I když ho dobře znáte, může zde reagovat nepředvídatelně. Čekárna plná psů je obzvlášť stresující pro kočky. Mějte je v přepravce a pokud možno v nějakém klidnějším koutu čekárny, stranou od jiných zvědavých mazlíčků. Některé veteriny už mají zavedeny oddělené čekárny pro psy a kočky.
  8. Nechte psa vzít si s sebou svou oblíbenou hračku. Pro zvýšení pocitu jistoty můžete dát na vyšetřovací stůl jeho deku nebo váš obnošený svetr či tričko.
  9. Je-li zvířátko vysoce stresované poznáte podle toho, že si odmítá vzít pamlsek, kterému jinak nikdy nedokáže odolat. Upozorněte na to personál.
  10. U hodně úzkostlivých pacientů mohou pomoci preparáty na přírodní bázi, které mají zklidňující účinky a aplikují se před stresující událostí.

Kam dál: 

Vliv střevní mikroflóry na fungování psí imunity

Zvíře v autě: Jak postupovat při jeho záchraně?

Přinesli jsme si domů pejska. Proč mu máme co nejdřív najít veterináře?

Myoterapie

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...