Pravdy a mýty o povinném čipování psů

Publikováno: 23.10.2019
Autor: MVDr. Jiří Žák
Foto: Archiv MVDr. Jiří Žák

Již v roce 2017 byla schválena novela veterinárního zákona, která zavádí povinné čipování psů od 1.1.2020. Od tohoto data bude povinné očkování psa proti vzteklině platné pouze v případě, že je pes označený mikročipem. Okolo čipování je několik pravd, ale také i mýtů a někdy i účelových lží. Pojďme se na některé pravdy, mýty a lži o povinném čipování psů podívat.

(Pozn. autora: Dobrovolné čipování psů a jejich registrace je podle mě velmi dobrý nástroj pro rychlejší nalezení svého ztraceného psa nebo lepší prokázání vlastnictví. To nijak nesouvisí s tím, zda-li jsem pro nebo proti povinnému čipování).

Pravdy o povinném čipování psů

  1. Od 1.1. 2020 bude povinné očkování proti vzteklině u psů platné pouze pokud bude pes označen mikročipem
  2. Číslo mikročipu musí být zaznamenáno v dokladu o očkování psa (očkovací průkaz, pas)
  3. Štěňata musí být označena nejpozději v době prvního očkování proti vzteklině tj. do 6 měsíců věku (zákon bude novelizován, doba se zkrátí a čipování bude povinné již do 3 měsíců věku štěněte)
  4. Čipování psů je povinné pro všechny chovatele psů, existuje jen jedna jediná výjimka, a to jsou psi s čitelným tetováním, které bylo provedeno před 3. červencem 2011. Žádné výjimky pro staré nebo nemocné psy neplatí.
  5. Povinné čipování psů od roku 2020 není v současné době spojeno s povinnou registrací. Národní registr majitelů zvířat ani nově vzniklý „centrální registr psů“ nejsou státními registry čipovaných psů, ale jedná se o soukromé registry.
  6. Kontrolovat nové opatření může a bude pouze Státní veterinární správa, nikdo jiný dle současného znění zákona tuto pravomoc nemá.
  7. Čipovat Vaše zvíře může osoba s odbornou způsobilostí (tj. veterinární lékař). Aplikovat čip psovi, aniž by dotyčný měl odbornou způsobilost, se považuje za týrání zvířete.
  8. Při správné aplikaci čip způsobuje jen minimální bolest, většina psů na čipování reaguje méně bolestivě, než na očkování.

Mýty a lži o čipování psů

Mýtus č. 1) „Čip vysílá polohu psa, způsobuje rakovinu a mění chování psa. 

Čip nevysílá polohu psa, je pouze pasivním nositelem číselného kódu. Čip ani nezpůsobuje rakovinu a nemění chování psa. Toto jsou vědecky i dlouholetou praxí veterinářů po celém světě zcela vyvrácené účelové lži zarytých odpůrců čipování. Nic z výše uvedeného není pravdou.

Mýtus č. 2) „Veterinář nesmí naočkovat psa, který nebude očipovaný.“

Toto tvrzení se nezakládá na pravdě, bohužel jej šíří i někteří veterináři a česká média. Státní veterinární správa ČR i Komora veterinárních lékařů ČR tato tvrzení však opakovaně vyvrátily, protože nic takového neuvádí ani samotný právní předpis (tedy zákon o veterinární péči v novelizovaném znění)

Mýtus č. 3) „Pokuty budou strážníci městské policie za nečipovaného psa rozdávat již od ledna 2020.“

Toto tvrzení se nezakládá na pravdě. Jediným, kdo má a bude mít pravomoc zkontrolovat, že máte platné očkování proti vzteklině nebo načipovaného psa podle nového opatření, má dle veterinárního zákona pouze Státní veterinární správa ČR, která tuto informaci uvádí i na svých oficiálních stránkách. Pokud Vám tedy bude chtít městský strážník ve městě, kde není nařízeno povinné čipování místní vyhláškou, zkontrolovat čtečkou psa, nemá k tomu oprávnění a můžete odmítnout se takové kontrole podrobit, popř. následně podat stížnost na zneužití pravomocí městské policie.

Mýtus č. 4) „Povinné čipování bojuje proti množírnám psů a týrání zvířat.“

Když to je proti množírnám a tyranům psů, proč musí čipovat i lidi, kteří sami své psy netýrají a nejsou množiteli psů? Ovšem tvrzení, že povinné čipování nějak pomůže v boji proti množírnám se nezakládá na žádných racionální argumentech. Proč? Štěňata bude nutné načipovat do šesti (nově do tří) měsíců věku, tedy už po prodeji psa od množitele. Ti prodávají štěňata i v 6 týdnech (v rozporu se zákonem). A kupujícím je to jedno, nebo si to neuvědomují.

Je to tedy jen další z řady povinností, na kterou tyrani zvířat prostě nebudou brát zřetel. Stejně jako množitelé nedbají na předpisy na ochranu zvířat, či veterinární zákon. Proč už dnes úřední veterináři neobchází každého chovatele psa v republice a nekontrolují povinnou vakcinaci proti vzteklině? Budou to snad dělat v případě čipování? Množitelé zvířatům nedávají ani potřebnou svobodu nebo dostatek vody. Nedají jim ani čip. A stejně jako dnes, bude velmi obtížné na množitele přijít a pak zvířata odebrat. Čipování na tom nic nezmění...

Mýtus č. 5) „...ale když bude mít množitel načipované všechny psy, tak se aspoň bude vědět, že jsou jeho a kolik jich má, atd.“

Těm, co tohle tvrdí, ale uniká jedna zásadní podstata. Co když své psy prostě nenačipuje? Proč by si člověk, který chová psy někde v klecích ve sklepě v naprosto nevhodných podmínkách a v rozporu s již platným zákonem, zanedbává jejich péči, falšuje potvrzení o očkování, a kterému by za týrání zvířat mělo hrozit i několikaleté vězení či půl milionová pokuta, měl najednou dělat vrásky na čele ze 20 000 Kč pokuty? Které si vydělá prodáním dvou či tří štěňat? (Tedy téměř lusknutím prstu?)

Problém je v tom, že náš stát a úředníci či orgány činné v trestním řízení (policie, státní zástupci, soudy) neumí nebo nechtějí řešit množírny psů, jsou laxní, udělují směšné tresty, případy se táhnou roky, zvířata neumí nebo ani nechtějí úřady odebrat. A tak si politici myslí, že to vyřeší nějakým dalším zákonem, který se bude stejně špatně vymáhat, jako se špatně vymáhá dnes.

Mýtus č. 6) „Když úřady neumí prokázat týrání zvířat, tak mu (množiteli) aspoň odeberou zvířata za to, že je nemá načipovaná nebo nahlášená...“

Omyl. Nesplnění povinnosti ohlásit chov 3 a více fen nebo nenačipování psa není a ani se neuvažuje o tom, že by se mělo jednat o zákonné důvody k odebrání zvířat. Tím jsou nevhodné podmínky a týrání zvířat. Jedině za to je zvířata možné odebrat.

Mýtus č. 7) „Ale když by bylo povinné čipování a registrace povinné už před prodejem štěněte... tak by to pomohlo.“

V ojedinělých případech možná ano, ale obecně by to nepomohlo. Jednak, kupující nemá šanci při prodeji zjistit, zdali je pes skutečně čipovaný. Řada kupujících již dnes nedbá na to, aby o koupi psa měli od prodávajícího alespoň kupní smlouvu, natož pak něco jako očkovací průkaz, průkaz původu nebo informace o tom, jak vypadají rodiče a v jakých podmínkách je prodávající drží. A nezajímá je tedy ani z jakého prostředí štěně pochází. Štěňata si kupují na benzínkách, parkovištích. Proč by je najednou mělo při koupi zajímat, zda má pes čip nebo si kvůli tomu měli kupovat čtečky čipů? Vždyť je ani nezajímá, že od prodejce nedostali žádný doklad či veterinární potvrzení. A když po prodejci chtějí něco zpětně, už jim obykle nebere telefon nebo číslo neexistuje. Bude jim to jedno a nebo si množitel vymyslí nějakou další lež, na kterou kupující uslyší.

Množitelé existují jen proto, že my kupující je podporujeme. A v tom je celý kámen úrazu. Je to potřeba vysvětlovat svému okolí, a to neustále dokola. Kdo má skutečně rád zvířata, od množitele nikdy psa nekoupí a dá si na něj pozor.

Mýtus č. 8)„Čipování pomůže zvýšit bezpečnost veřejného zdraví při ochraně obyvatel před vzteklinou.“

Toto tvrzení je minimálně hodně zavádějící. Používají ho úředníci a politici, když lidé prokoukli, že na množitele bude čipování skutečně krátké. Kdo dnes neočkuje svého psa proti povinné vzteklině, pravděpodobně si nenechá psa ani čipovat. Proč by to dělal? Za obojí bude stejná pokuta. Prostě nemá platné očkování proti vzteklině. A ten, kdo nebude chtít svého psa načipovat, se najednou může bát jít na veterinu psa naočkovat, aby jednak nedostal „vynadáno“ resp. nemusel si vyslechnout „kázání“ od svého veterináře a jednak, aby jej veterinář náhodou nenahlásil veterinární správě. Což je i zákonnou povinností soukromého veteřináře, aby vás nahlásil na veterinární správu, že nedodržujete zákon.

K bonzování svých klientů vyzývá soukromé veterináře i Státní veterinární správa. Soukromí veterináři to pravděpodobně dělat nebudou, ale někteří to určitě jen tak nepřejdou, nebo se sami budou bát trestu, že vás nenahlásili. Takže se může stát, že nejen že lidé nenačipují, ale přestanou i chodit na dosud pravidelnou a povinnou vakcinaci proti vzteklině, se kterou jinak doteď neměli problém. A tím se zhorší proočkovanost populace psů proti vzteklině. A to rozhodně nezvýší bezpečnost veřejného zdraví a ochranu obyvatel před vzteklinou.

Závěr:

Jestli si psa opravdu načipujete nebo ne, je pouze na vás. Ano, s ohledem na to, že vám za to bude hrozit sankce, když se nepodvolíte. Soukromý veterinář vás nemůže k čipování nutit, byť vašeho psa může odmítnout ošetřit nebo naočkovat a tím vás tzv. „nahlodat“, abyste se také podvolili. Ale vždycky najdete veterináře, který vás ošetří bez připomínek, i když nebudete mít psa čipovaného. Někteří ovšem bohužel volají už i po zákoně, aby vás veterinář nesměl ošetřit, pokud nebudete mít psa očipovaného. Takže se můžeme dočkat i toho, že spoustě dalších psů se veterinární péče či očkování nedostane. Takový zákon platí na Slovensku. A veterinářům, kteří s takovým zákonem budou mít problém a neočipované psy budou ošetřovat, budou hrozit sankce, možná i konec činnosti. A to někomu bohužel dává skvělou logiku.

Čipování psů a jejich registrace je podle mě jinak velmi dobrý nástroj pro rychlejší nalezení majitele ztraceného psa nebo prokázání vlastnictví. Ale s tím, co bude povinně platit od roku 2020, a s argumenty, se kterými se to schválilo, zásadně nesouhlasím. Je to nedomyšlené a bude to nefunkční.

MVDr. Jiří Žák
soukromý veterinář a ochránce zvířat

Kam dál: 

Jak dopadl první ročník projektu Den zvířat?

Gump, pes, který naučil lidi žít

Extravagantní panenky venčily v městských ulicích pejsky

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...