Dogdancing - sestavy a pamlsky

Publikováno: 21.10.2019
Autor: Kateřina Lerlová
Foto: Archiv Kateřina Lerlová, archiv PesWeb

Každý, kdo na dogdancingových zkouškách někdy byl, dobře ví, že něco umět, a pak to naostro předvést, není to samé. Přemýšlela jsem o systému odměňování. Jak dospět k tomu, aby pes poslouchal i bez pamlsků? Jsou různé strategie. Já odměňuji hodně, možná až přehnaně.

Jedničkovou zkoušku jdu dost často bez pamlsků poprvé až naostro. Vyšší zkoušky a závodní sestavy před samotnou akcí jdu bez pamlsků jednou, maximálně dvakrát, dost často alespoň s jednou odměnou uprostřed, ale většinou s odměnou v průměru tak za maximálně dva cviky, u obtížných cviků s odměnou skoro pokaždé. Škorgi se sice při vystoupení nevpíjí očima do mých, jako to umí ti největší borci, ale pro moje kritéria to je pozornost naprosto dostačující. Radostně mávající ocas je ta největší odměna pro mě.

Samozřejmě to nemusí být postup, který by vyhovoval každému. Já se na soutěž nebo zkoušky obvykle dostanu jednou za pár měsíců, takže tréninky s odměnami převyšují vystoupení bez odměn a Aygo to zvládne, aniž by došlo k "výbuchu před vyhasnutím". Taky je mu osm let, máme za sebou nějakou historii a máme mezi sebou určitý vztah, který mi dovoluje brát trochu na dluh z konta důvěry, když tam pak zas něco vložím. Navíc se snažím používat cviky, které dobře zná a nejsou tam pro něj obtížné, když ze mě chce Aygo vyrazit na procházce pamlsek, zařadí se mi k noze a neodlepí se, dokud něco nedostane.

Zas tam pěkně funguje nepravidelný rozvrh odměňování, protože se ho pravidelně snažím přesvědčit, aby si dal volno, a on vytrvale čeká, až mi rupnou nervy a dám mu něco k jídlu. Taky to ale může souviset s tím, že používám i další druhy odměn, hlavně hračky, přestože pak víc štěká, většinou za pamlskem nenavádím, takže není zvyklý ho mít při práci před nosem, a snažím se udržovat jasnou komunikaci tím, že používám označení, než dám odměnu.

Jaké strategie používáte vy?

................................................................................................................................................................................................................................................

Dogdancing je individuální kynologický sport, kdy tým tvořený psem a psovodem předvádí sestavu triků za doprovodu hudby. V České republice se v něm organizují zkoušky rozdělené do čtyřech divizí (Musical Dressage, Heelwork to Music, Freestyle a Dances with Dog) a závody rozdělené do dvou divizí (Heelwork to Music a Freestyle). Jendotlivé divize se liší skladbou povinných a doporučených cviků, ve zkouškách jsou cviky předepsané, na závodech mají účastníci v jejich výběru volnou ruku. Samozřejmě můžete cvičit triky jen sobě pro radost, pro zaměstnání psí hlavičky a procvičení jeho těla i pro ukázky dětem do škol, na slavnosti nebo zpestření programu v domově důchodců.

Skupinové lekce

Tréninky dogdancingu probíhají v rámci dvohodinovek některé neděle dopoledne na cvičišti kynologického klubu Drahelčice (Rudná u Prahy). Přihlašování probíhá přes web KK Drahelčice.

Individuální konzultace

Zajímal by vás trénink jednotlivých cviků, příprava na zkoušky nebo závody? Můžeme se na to podívat osobně nebo online, napište na katachyon@seznam.cz.

Kam dál: 

Dog Dancing - Podrž mi hůlku

Dog Dancing - Mrtvý pes, Trpaslík

Dog Dancing - couvání 

Dog Dancing - obíhání, slalom, zvedání packy

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...