Péče o psa v letním období
Ve spojitosti s letním obdobím je potřeba myslet na pár následujících věcí, aby pes přežil léto pokud možno co nejvíc v pohodě. Mnoho majitelů psů tráví tyto horké dny se psy u vody. A mnoho psů vodu přímo miluje. Pro psa ovšem tato zábava může nést následky vlivem neznalosti a podcenění rizik majitelem.
1. Prochladnutí psa díky nedostatečnému vysušení psí srsti
Možná se zdá nemožné, že pes po koupání v horkém počasí může nastydnout. Opak je pravdou. Psí srst, zejména srst s podsadou poměrně špatně a dlouho schne. Srst se zdá být suchou za pár chvil, ale pokud sáhnete psovi do podsady, zjistíte, že i několik hodin po koupání je pes v nejspodnější části srsti stále mokrý, ačkoliv krycí chlupy dávno uschly. Není nic horšího než psa po vykoupání naložit do auta, nechat ležet v kotci a nebo na studené dlažbě. Asi každý ví, že po koupání není radno zůstávat dlouho v mokrých plavkách, protože hrozí nastydnutí močových cest a nebo nervových pletení v oblasti bederní páteře a s tím spojený nepříjemný zánět nervu a nebo svalů. To samé hrozí vašemu psovi. Není nic jednoduššího, než psa po vykoupání prosušit v pohybu- postačí krátká vycházka ve stinném místě, aby vzduch proudil srstí a ideální je psa lehce pročesat, aby se srst provzdušnila. Nestačí psa nechat odpočívat na slunci- proschne pouze svrchní část srsti a spodní část zůstává vlhká a snadno se zapaří. Samozřejmě dobře poslouží starý ručník a nebo osuška. U chlupatějších plemen podsada schne opravdu několik hodin a nedostatečné prosušení je problém zejména u psů s artrozami velkých kloubů, degenerativních změnách na páteři, dysplaziemi a podobně. Další nepříjemností nedostatečného dosušení psa a zapaření kůže je:
2. Hotspot
Hotspot vzniká mimo jiné právě v důsledku zapaření kůže a jedná se o akutní zánět kůže. Kůže se stane svědící a pes si ránu rychle rozkouše a nebo rozdrbe ve snaze se zbavit svědění kůže. Zavlečení infekce do otevřené, podrážděné rány je dílem okamžiku a je zaděláno na několik týdnů léčby. Hotspot vznikne velice rychle, ale velice zdlouhavě se léčí.
Pokud zjistíte, že má pes na kůži červené, mokvavé ložisko, které si úporně olizuje, škrábe a drbe, ostříhejte srst okolo rány, omyjte čistou vodou a slabým odvarem heřmánku a ránu pravidelně sledujte a čistěte. Není vhodné používat tekuté obvazy, masti a podobné přípravky. Pokud se rána zvětšuje, hnisá a zánět neustupuje, je na místě navštívit veterináře, protože léčba hotspotu často končí antibiotickou léčbou.
3. Syndrom mrtvého ocasu
Název syndromu zní poměrně tragicky, ale jedná se většinou o dobře řešitelnou věc. Syndrom mrtvého ocasu může mít více příčin. V podstatě se jedná o neinfekční zánět měkkých tkání a nervů v oblasti bederní páteře a ocasu. Majitelé psů se s ním setkávají nejčastěji v létě, kdy pes často plave a pak nedostatečně vysušen (viz bod 1) ulehne k odpočinku na místo, kde proudí chladnější vzduch a nebo vysloveně na studené místo (dlažba ve sklepě apod.). Syndrom může vzniknout i v zimě z prochladnutí a nebo promoknutí psa. Onemocnění je poměrně bolestivé ( potvrdilo deset psů z deseti 🙂 ) a pes nosí ocas bezvládně svěšený k zemi – odtud asi název „mrtvý ocas“. Pes nedokáže ocasem pohnout a i ve chvílích, kdy by normálně ocasem vrtěl ho nese svěšený, což by mělo majitele již upozornit na možnost tohoto syndromu. Vzhledem k tomu, že prostydlé tkáně bolí, pes může být lehce apatický celkově. Není dobré se pokoušet s ocasem jakkoliv manipulovat, masírovat v domnění, že psu pomůžete.
Psa držte v teple, suchu a do vyřešení potíží ho nenechte koupat. Tento syndrom většinou odejde tak rychle, jak přišel a v první fázi ani není nutná návštěva veterináře. Pokud máte podezření na úraz a nebo víte, že se opravdu stal a nebo příznaky syndromu převládají déle jak tři dny, je na místě vyhledat veterinárního lékaře neprodleně.
4. Otrava sinicemi
Prevencí této otravy je striktní zákaz psu se koupat ve vodě se sinicemi a totéž platí pro pití. Sinice (Cyanobacterie) a jejich toxiny jsou zdraví škodlivé pro lidi i psy. V lepším případě pes koupání v zelené vodě odnese „pouze“ zažívacími potížemi, v horším případě může nastat akutní otrava, kdy je zvíře dezorientované, zvrací, v těžkých případech zvíře upadne do komatu a nastává smrt.
Pokud se stane, že pes do vody se sinicemi skočí, zabraňte tomu, aby se olizoval a opláchněte ho čistou vodou, pokud vodu se sinicemi pozře, je na místě vyvolat zvracení, psu podat živočišné uhlí rozmíchané vodou a aplikovat injekční stříkačkou do tlamy a psa dopravit k veterináři k vyšetření a případné léčbě. Není nejmoudřejší čekat, zda se otrava projeví a nebo neprojeví.
5. Spáleniny polštářků tlapek
V případě horkých dní platí, že pokud nedokážete udržet dlaň a nebo chodidlo na asfaltu/dlažbě, tento povrch je příliš horký i pro vašeho psa. Nenuťte psa chodit po rozpáleném asfaltu a nebo dlažbě na delší vzdálenosti, protože opravdu hrozí, že si pes kůži na polštářcích spálí tak, že příštích pár dní pro něj bude každý krok doslova a do písmene utrpením. Pokud dojde k tomu, že pes popáleniny utrpí, je nutné polštářky chladit vodou, případě použít lokálně přírodní aloe vera gel. Nepoužívejte chemické chladící přípravky pro lidi, které pes olíže (například chladící spreje pro sportovce). Pokud jsou popáleniny rozsáhlé, je na místě konzultace s veterinárním lékařem.
6. Přehřátí
Přehřátí může psa stát život a každoročně několik psů zahyne díky nevědomosti svého majitele. Jak přehřátí předejít a co při přehřátí dělat se dočtete v tomto článku.
7. Lokální popáleniny kůže
U psů s krátkou srstí a nebo u psů ostříhaných nakrátko a nebo ze zdravotních důvodů vyholených (např. po operaci, sonografii) může dojít ke spálení kůže. Zejména bílí bulteriéři trpí na spáleniny okolo čenichu. Vyhýbejte se krátkému sestřihu u yorkshire teriérů a podobných plemen- srst chrání kůži před slunečním zářením.
Pokud máte psa vyholeného po operaci a nebo sonografii, na slunci psa chraňte například volnějším bavlněným trikem, aby se zamezilo působení slunečního záření přímo na odhalenou a citlivou kůži. Psa lze též chránit aplikací dětského opalovacího krému s vysokým faktorem na problémových partiích.
8. Intoxikace vodou
Pes i člověk se může doslova upít k smrti. Proč se tak stane a jak intoxikaci vodou předcházet zjistíte zde.
9. Akutní zánět slinivky
Slinivka je endokrinní žláza s dvojí funkcí. Jedna část slinivky vytváří inzulin a druhá vytváří trávicí enzymy. Akutní zánět slinivky má mnoho příčin a může vzniknout i dietetickou chybou. Jedná se o akutní a život ohrožující stav. V létě je poměrně častá příčina překrmení psa grilovaným masem které buď dostane od nezodpovědného majitele a nebo se k masu dostane v nestřežené chvíli, případně se dostane k oleji a nebo olejové marinádě na maso. Zjednodušeně řečeno, pokud se pes dostane k velkému množství tuků, může mimo trávicí obtíže nastat právě akutní pankreatitida.
Pokud váš pes začal zvracet, má bolestivé břicho, nemá zájem o žrádlo , má průjem a horečku, je na místě neprodleně navštívit veterináře. Vzhledem k tomu, že tyto příznaky mohou být i u jiných akutních stavů, nezamlčte veterináři fakt, že pes sežral maso z grilu/vypil olej. Je to velice důležitá informace kvůli diagnostice vašeho psa!
PSY S PODSADOU V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NESTŘÍHEJTE! SRST MÁ TERMOIZOLAČNÍ FUNKCI.
O (ne)stříhání a správném chlazení se dočtete v následujícím článku.
Krásné léto bez nehod a úrazů vám i čtyřnohým kamarádům :-)