Zloděj psů
Vychází Zloděj psů, nová kniha Josefa Habase Urbana, autora Habemannova mlýna
V Praze, 26. září 2018 – Po bestsellerech Habermannův mlýn a 7 dní hříchů, právě vychází Josefu Habasi Urbanovi nová kniha povídek. Pod názvem Zloděj psů ji vydává nakladatelství The Dog Trail Jany Vávrové s ilustracemi legendárního kreslíře Rychlých šípů Marko Čermáka. „Se psy nás pojí místo a čas, už více než 10.000 let. Od doby kamenné jdeme bok po boku a někdy také proti sobě,“ říká o svém vztahu ke psům Josef Habas Urban. Zloděj psů podle Josefa Habase Urbana přináší neobvyklé pohledy, zajímavé analogie a silné poselství o lidech a psech, a to nejen milovníkům psů. Urban je muž londonovského střihu, jeho texty vznikají na základě vlastních prožitků, přesto anebo právě proto, je každá z deseti povídek uvedena krátkým prologem s rčením. V závěru knihy se z těchto vět vyskládá neobvyklý vzkaz čtenářům. Na motivy deseti příběhů se připravuje i stejnojmenný televizní seriál. Zloděj psů je od tohoto týdne v knižní distribuci.
„Někdy je to “psina“, jakou bych od autora válečné a dobrodružné literatury nečekala,“ komentuje knihu nakladatelka Jana Vávrová. „Především Urbanovy analogie k normálnímu životu mně občas vyrazily dech, možná i trochu popudily. A tak jsem si pořídila psa, abych sama zjistila, jestli je všechno to, o čem Josef píše, možné.“
Urban se nepovažuje za intelektuála, o to pevnější základ mají odžité příběhy mnohdy “na doraz“ a také “na vlastní kůži“. Bývalý reprezentant ve sjezdu na divoké vodě a spoluautor projektu průzkumu nejhlubších kaňonů “Czech Rafting“, se často pohyboval na velmi neobvyklých místech naší planety. Všude tam potkával čtyřnohé kamarády. Některé zachraňoval ze života na řetězu, mnohdy za velmi dramatických okolností. Autor považuje svobodu za nedělitelnou na “tu“ pro člověka a “tu“ pro ostatní. Z jeho povídek je jasně patrné, že to, co si “kdo“ tady na zemi nevybojuje, prostě nemá. Podle scénářů Josefa Habase Urbana vzniklo mnoho dokumentárních filmů, například Kde se valí kameny (Leštinský masakr 1945) nebo Svědkové zrady (k 70. výročí Mnichovské zrady). Z celovečerních distribučních snímků je, kromě Habermannova mlýna režii Juraje Herze, nejznámější zejména v zahraničí oceňovaný snímek 7 dní hříchů v režii Jiřího Chlumského.
Josef Urban absolvoval Přírodovědeckou fakultu UK, kde vystudoval obor inženýrská geologie a hydrogeologie. Příroda a voda jej přitahovaly, byl reprezentantem ve sjezdu na divoké vodě. Až po skončení vodáckého projektu “Czech Rafting“, který zkoumal nejhlubších kaňon na zemi, začal spisovatelskou dráhu.
Úspěšný cestopis, Nejhlubší údolí světa, přišel na svět v roce 1998. Ve stejném roce vzniká Urbanův první autorský film Závěť, jenž získal jednu z hlavních cen na MFF horolezeckých filmů v Teplicích nad Metují. Příběh vypráví o autorově sólovém prvosjezdu nepálské divoké řeky Buri Gandaki.
Habermannův mlýn, dnes již kultovní kniha, se v roce 2000 stala bestsellerem a jeho stejnojmenná scénáristická verze přinesla Urbanovi filmařské ocenění Orfeus, udělovaný v rámci Českých lvů (Cena Sazky). Společně s Danem Krzywoněm Urban realizuje dokumentární drama k 80. výročí Mnichovské dohody a snímek Kde se valí kameny, věnovaný tzv. “Leštinskému masakru“ z roku 1945.
V roce 2007 vznikl celovečerní hraný film podle Urbanova námětu a scénáře Na vlastní nebezpečí v režii Filipa Renče. O tři roky později přichází do kin Habermannův mlýn, který dle autorova námětu a oceněného scénáře natočil Juraj Herz. Dalším Urbanovým celovečerním projektem, věnovaným sudetské problematice, je 7 dní hříchů v režii Jiřího Chlumského: Ten získal několik zahraničních ocenění, mimo jiné slovenskou cenu Igriz a cenu na MFF válečného filmu ve Volokolamsku.
Nakladatelství Albatros vydalo v roce 2015 román Tenkrát v ráji, který je inspirován pohnutým osudem legendárního horolezce Josky Smítka, který byl na sklonku války popraven nacisty. I tento román byl ve stejném roce převeden do filmové podoby. Povídková kniha Zloděj psů, kterou ilustroval legendární malíř Rychlých šípů Marko Čermák, ale není Urbanovým posledním literárním dílem. „Znovu pádluji na divoké vodě, píšu více než kdy jindy,“ říká Josef Urban a dodává: „Připravuji Zloděje psů v seriálové podobě a na jaře jsem dokončil thriller, kvůli kterému jsem cestoval po celé Evropě.“
Kam dál:Hugo - denník francúzskeho buldočkaBorder kolie pod lupou: Kniha první - povahaDog frisbeeJaký typ je váš pesProbíhající sbírky |
Nejbližší akceHappy Dog Show 202526.04.2025 |