Psincový kašel

Publikováno: 17.10.2022
Autor: Kateřina Novosádová
Foto: Kateřina Novosádová

Psincový kašel, psincák, kotcový kašel....odborně: infekční laryngotracheitida psů ILT. Jedná se o virové onemocnění, které oslabí obranyschopnost horních cest dýchacích - hrtanu a průdušnice. 

Psincový kašel je vysoce infekční, velmi často se pejsek nakazí v místech s velkou koncentrací psů, kde je riziko největší – výstavy psů, svody, na cvičáku, v psím parku apod. Nejohroženější skupinou jsou štěňata, mladí psi, psi staří a nemocní. Nejčastěji se vyskytuje na jaře a na podzim, kdy díky vysoké nakažlivosti vznikají v psí populaci úplné epidemie.


Hlavním příznakem bývá kašel, kdy pes vypadá, jako že má něco zapíchnutého v krku, co ho dráždí (chlup, osina, klacík, kost...). Zda se jedná o cizí předmět nebo kašel si lze ověřit jednoduchou zkouškou – stisknutím hrtanu po stranách nebo lehkým zatáhnutím za obojek, který je vedený přes hrtan. Pokud se pes rozkašle, s největší pravděpodobností jde o psincový kašel a ne cizí předmět v krku. Kašlání se objevuje hlavně ráno a v noci a samozřejmě po zátěži. Při těžším průběhu může pes kašlat až tak, že se dáví a zvrací hlenovitou pěnu (většinou jde o bílou pěnu, která častějším zvracením může zrůžovět). Pejsek je unavený až apatický, teplota může být zvýšená, ale nemusí. Může se objevit hlenovitý výtok z nosu a očí.

Protože se ve většině případů jedná jen o virové onemocnění, antibiotika na něj neúčinkují. Je tedy zbytečné ihned běžet k veterináři a antibiotika požadovat! Problém může nastat u psů starších nebo oslabených (chronicky nemocní, alergici apod.), kdy se může z důvodu dalšího oslabení organismu, přidat bakteriální infekce (nejčastěji bakterie Bordetella bronchiseptica, ale i jiné), která může vést až k těžkému zápalu plic.V tomto případě je většinou antibiotická léčba nezbytná.

Pokud se pejsek dusí a zvrací pěnu, je apatický, odmítá potravu nebo má i další příznaky, pak navštivte veterináře! Při lehčích formách psincového kašle pejskovi pomůžete velmi snadno sami:

  • klidový režim – omezit procházky jen na tzv. „venčící“, kdy je pejsek ideálně na postroji, který nebude dráždit krk tak jako klasický obojek. Není vhodné aby byl pes na volno, pokud nedokážete kontrolovat jeho aktivitu tak, aby neběhal. držet psa v suchu a teple
  • vhodné vitamíny na podporu imunity – např. Echinaceový nebo Jitrocelový sirup, který se podává několikrát denně, PetVet Spirulina nebo PetVet Imunita (velmi vhodné zvláště u těžších forem psincového kašle a u straších a oslabených jedinců)
  • pro zklidnění hrtanu můžete použít lžíci medu smíchanou např. s Echinaceovým sirupem a žloutkem
  • vhodné prostředí – nezakouřená, dobře větratelná místnost – je možno použít aromaterapii – např. meduňkový olej, solný roztok nebo alespoň zvlhčit vzduch v místnosti zvlhčovačem nebo pouhým přehozením mokrého ručníku přes topení (v topné sezoně)

Při dodržení klidového režimu a podpoře imunity by se stav měl během několika dnů (asi 5 dnů) výrazně zlepšit a nejpozději do 14ti dnů by mělo onemocnění úplně odeznít. Pokud ne a kašel přetrvává nebo se dokonce zhoršuje, navštivte veterináře!

Přenos na člověka není možný a stejně tak není možné, aby se pes nakazil od člověka. V případě nákazy bakteríí Bordetella vzniká riziko nákazy u koček, kdy může zhoršit tzv. „kočičí rýmu“, králíků a morčat, pro které může být i smrtelná




!!! DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ !!!

  • Nikdy nedávejte pejskovi léky určené pro lidi – např. Paralen, Ibalgin apod. !!! Takovéto léky jsou psy velmi nebezpečné.
  • Mírně zvýšená teplota (39-40stC) není problém a není třeba ji hned tlumit. Je to důsledek reakce imunitního systému, která pomáhá v boji s viry.
  • Psincový kašel je vysoce infekční – nevoďte tedy pejska mezi ostatní psy – nakazíte je!
Kateřina Novosádová
Manwë kennel - Rhodesian Ridgeback
www.manwe.eu

Kam dál: 

Čtyřnozí cukrovkáři

Přetržení křížových vazů

Jak si poradit se psím nachlazením

Utírání tlapek? Denní rutina ve znamení kontaktu se psem i nechtěného úrazu

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...