Od Mikuláše až po Silvestra
Prosinec je pro mnoho zvířat jedno z nejděsivějších období. Petardy, střelba a spousta hluku, tohle všechno dokáže vystrašit většinu psů a nejen je. Je možné jim tuto dobu nějak ulehčit, nebo jim dokonce vysvětlit, že se není čeho bát?
Oslavy Nového roku se velmi často objevují již před samotnou událostí. Často je to jen proto, že lidé chtějí vyzkoušet nakoupené petardy a ohňostroje, aby věděli, jestli vše funguje a jestli koupili ty správné. Nebo se prostě a jednoduše stává, že se začíná slavit už začátkem prosince. Tento měsíc k oslavám dává hodně důvodů. Nejedná se jen o nový rok, jedná se i o Vánoce a Mikuláše. Nejen, že je měsíc prosinec pro vaše miláčky stresující, ale některé situace mohou být i velmi nebezpečné. Na konci roku se ztrácí větší počet psů. Z obyčejné procházky se lehce stane ošklivou vzpomínkou. Stačí, aby se pejsek lekl petardy, kterou náhodou někdo odhodí v jeho blízkosti, a buď ho zraní, nebo pes ze strachu uteče. Pak Vám nezbývá jen čekat a modlit se, abyste ho našli a aby byl v pořádku. I přesto, že psi nemluví naší řečí, jsou způsoby, jak jim v těchto těžkých situacích pomoci a ukázat jim, že se není čeho bát.
Aromaterapie a masáže
Prvním způsobem, jak pomoci vašemu psovi zvládnout bujaré prosincové oslavy jsou relaxační masáže. Masáž pomáhá pejskovi, aby se uklidnil a začal relaxovat. Metodu můžeme podpořit i nějakým olejíčkem a tomu již říkáme aromaterapie. Vždy bychom si měli nechat poradit od odborníka, jaký olejíček je pro psa a danou situaci vhodný a jak ho správně aplikovat. Michal Babka z Dokonalé lásky říká: „Nejlepší zkušenosti máme s olejem Proti strachu a úzkosti, ve kterém je obsažen Kozlík lékařský, Šalvěj muškátová, Levandule a další uklidňující látky.“ Nejvíce se asi setkáme s tím, že se olejíček jemnými pohyby vtírá do kůže. Aroma vmasírujeme často na kořen ocasu, mezi uši, ale také se využívá bříško. Nejen masážemi využíváme aromaterapii, velmi oblíbená je také koupel, ale pojďme si upřímně říct, že ne vždycky může mít váš pejsek rád koupání. Také se může stát, že aromaterapie psovi nevyhovuje. Často pejsek, který nepřijímá aromaterapii, přijme audioterapii, což je další způsob, jak psa uvolnit.
Audioterapie
Tato metoda se v posledních letech dere kupředu. Audioterapie pracuje se zvuky, které jsou pro psa příjemné a nepříjemné. Jeden z nejpříjemnějších zvuků pro psí uši je tlukot lidského srdce, který doprovází nějaká relaxační hudba. Pes se učí při poslechu takovéto hudby odpočívat, uvolnit se a být v klidu. Díky tlukotu srdce pes dostává pocit jistoty a bezpečí. Audioterapie rozhodně není nic snadného, pes se musí naučit nahrávku vnímat a dobře ji naposlouchat a pak teprve se mohou přidávat rušivé zvuky jako je např. zvuk petard. Je to věc, která se musí dělat postupně a pomalu. Pokud někdo uvažujete vyzkoušet tento způsob, tak je nejvyšší čas na to, abyste začali. Často se při poslechu stává, že pejsek si vybere svou nejoblíbenější skladbu, kterou poznáte tím, že při ní je pes absolutně uvolněný a skutečně relaxuje. Monika Baranová, trenérka ze psí školy Canikenny také doporučuje audioterapii. „Při odstraňování strachu psů z ohňostroje se mi osvědčila postupná velmi pozvolná desenzitizace prostřednictvím speciálních audio nahrávek. Problém strachu z ostrých zvuků je nutné řešit dlouhodobě nikoliv týden před Silvestrem,“ radí Monika.
Medikamenty
Pokud opravdu nic nezabírá a váš miláček je k smrti vyděšený, můžete určitě problém řešit i se svým veterinářem, který vám napíše prášky na uklidnění. Bohužel i tato cesta je někdy nezbytná, setkala jsem se s případy, kdy se pes odmítal venčit, odmítal ze stresu jíst, ale i horší věci.
Odjezd do ústraní
Mnoho lidí volí variantu odjezdu z centra města. Často se vydávají na chalupu, nebo kamkoliv, kde je malá hustota osídlení a nepříjemné zvuky z oslav tam nejsou tolik slyšet.
Přetrpět to
Samozřejmě jsou i tací pejskové, kteří se bojí, ale díky přítomnosti svého pána celou situaci nějakým způsobem přetrpí. V tomto případě bychom si měli dávat velký pozor, kam chodíme venčit, případně vybírat i v kolik půjdeme venčit. Mohlo by se totiž stát, že by se úzkost psa zesílila vlivem špatné zkušenosti. „ Pokud musíte zůstat doma a nějak to přečkat, tak nechte psa, aby si zalezl na místo, kde se cítí bezpečně a rozhodně ho odtamtud nevytahujte. Snažte se mu to místo jakkoli odhlučnit, např. dekou či peřinou,“ doporučuje Kateřina Michálková z Vet-Servisu, která se zabývá problémy chování psů.
Lidé rádi oslavují, ale mohli bychom se naučit užívat si svátky a nový rok i v tichosti. V posledních pár letech se stala velmi oblíbená tradice vypouštění lampionů. Lampionkem určitě vašeho pejska nevyděsíte tak, jako dělobuchem, naopak.