DOG RACING poprvé u nás

Publikováno: 28.1.2014
Autor: Český Dog racing klub
Foto: Český Dog racing klub

Dog racing 

Už jste slyšeli něco o zcela novém sportu pro běhavé psy?

DogracingDog racing pochází u USA, kde nás zaujala myšlenka rozvinout tento sport i u nás v ČR, jen s tím rozdílem, že jsme racing rozpracovali pro české poměry v tom duchu, aby se mohli zúčastňovat všechna plemena různých velikostí včetně kříženců.
Vyjmuli jsme pouze chrty,nicméně nebráníme majitelům účast na tréninkách a klasických závodech, pokud se pro dog racing rozhodnou.

Dog racing nepatří zrovna mezi jednoduché sporty vzhledem k vybudování zázemí, vybavení a počtu pomocníků při organizaci.
Rovinná trať je v délce do 100 m a protože se běhá neustále na stejné ploše, doporučuje se písková dráha, která může být i lehce do kopce. Travnatý porost by byl po pár tréninkách při této zátěži zcela zničen.
Potřebné vybavení pro dog racing jsou startovní boxy pro 6 psů, mobilní oplocení, které zamezí nejen vyběhnutí psa z dráhy, probíhající stěna a zadní stěna v odchytovém prostoru. Obě stěny musí být z měkkého materiálu, aby se pes v žádném případě nemohl při vyvinuté rychlosti zranit. Překážky v počtu 3-5 kusů a naviják s umělou návnadou, který má malou setrvačnost a zastaví takřka na místě. A časomíra, která se využívá k sólovým běhům na sčítání časů.
Sólové běhy se budou podporovat hlavně u nesnášenlivých plemen, která by nezvládala skupinové běhy bez „rvaček“. Vítězem tedy bude pes s nejnižším součtem časů za všechny 4 běhy.
U skupinových běhů se losováním psi rozdělí do skupin / samozřejmě dle své velikosti, je to podobné jako u agilit- S,M,L/ a vylučovací metodou se psi „doběhají“ do vítězných tří pozic.

A protože v republice je velmi oblíbený coursing, který běhají opravdu již všechna plemena, neváhali jsme proto s vymezením plemen a soutěžní řád jsme sestavili na všechny běhavé rasy a křížence. Dog racing můžeme k coursingu lehce přiblížit. Samozřejmě s tím rozdílem, že se jedná o rovinné běhy, kde jsou na dráze i překážky s výjimkou crosových závodů / které také chystáme do budoucna/.
Při tomto sportu se musí pes soustředit okamžitě na samém začátku, protože při sebemenším zaváhání nestihne již svého soupeře. Běhá se několik tras za sebou, takže si pes velmi dobře posiluje kondici. Navíc když se běhá ve skupině, má pes touhu být co nejrychlejší. Psi jsou na dráze označeni barevnými kroužky / něco jako široký obojek z látky/, aby rozhodčí mohl s přesností zaznamenat pořadí psů, protože se posuzuje z úhlu, kde rozhodčí dost dobře nevidí na dečku s číslem, která se psovi nasazuje při klasických dostizích. Rozhodčí stojí u odchytového prostoru a zepředu by na dečku s čísly neviděl. Proto ty „legrační“ barevné krejzlíky.
V návaznosti na tom, jak se bude zvyšovat zájem o tento sport, plánujeme i rozdělování psů dle FCI skupin.

Dogracing pro všechna plemena

Výhodou tohoto sportu je, že vám pes nikam neuteče a jeho majitel se nemusí do sportu zapojovat nijak víc než psa umístit do boxu a v odchytovém prostoru si ho zapnout na vodítko a odvést z prostoru.

A jak probíhají tréninky?
Před samotným tréninkem se všem zúčastněným vysvětlí, jakou formou bude trénink racingu probíhat a rozdělí se do třech částí.

Protože tento sport je v plenkách, je potřeba vše důkladně vysvětlit na samém začátku, aby nevznikly problémy ať již ze strany majitelů či nedocházelo ke zranění psa při špatném vedení.
Na tréninku jsou k dispozici tři trenéři, kteří vysvětlí jak nejlépe psa naučit základy pro dog racing.

Český dogracing klub


V poslední části tréninku se již spojuje vše dohromady, kdy psi běhají samostatně. Skupinově se běhá, až když pes naprosto v pohodě zvládá zavádění do boxu, sledování střapce a bezproblémové proběhnutí cílovou stěnou do odchytového prostoru.
Většinou jsou 3-4 trenéři, ti všichni se v den tréninku podílí na jednotlivých částí racingu.
1. část: učení psa vcházet do boxu tak, aby pes nebyl stresovaný z malého prostoru a neotáčel se hlavou k zaváděcím dvířkám. A v klidu vyčkával do vypuštění.
2. část: učení psa probíhat malým otvorem, bez zaváhání cílovou stěnou
3. část: vypouštění psa za střapcem z boxu / u začátečníků, kteří ještě střapec nikdy neviděli, učení zájem o střapec mino box/

Rozdělení tréninků pro začátečníky – pro všechny zájemce, kteří o tomto sportu ještě nic neví a jejich pes ještě nikdy nebyl na dráze. Nebo štěňata či psi, kteří neznají střapec.

Pokročilí – pro psy, kteří již běhají a nemají problém se zaváděním do boxu a s probíháním cílové stěny.

U pokročilých tréninků se vypisují zároveň licenční tréninky, kde se přes připravuje pro závodní kariéru. Pro vystavení licence je potřeba čtyř licenčních tréninků.

Tréninky jsou převážně o víkendech na Praze 9 v ZKO Hloubětín a na stránkách klubu se můžete dozvědět další informace.
Za klub: Renata Hofmann, jednatelka českého dog racing klubu.
www.ceskydogracingklub.cz

Kam dál: 

Bull sporty 

Agility - Pár slov o odložení

Agility

Dog Dancing - Vlez mi na záda, Podívej se na nebe

Dog Dancing - Podrž mi hůlku 

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...